UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak se zbavit plísně?

Plíseň, ať už se objeví na zdech nebo na dlažbě v koupelně, to není nic příjemného a ani zdravého. Někdy o ní ani nemusíte vědět, zvlášť v případě, že se nachází na místě, které je špatně dostupné a kam není vidět – za skříní, pod pračkou nebo kdekoli jinde. Pokud je plíseň opravdu rozsáhlá, může se její přítomnost v domácnosti neblaze odrazit dokonce na našem zdraví. Jak se jí zbavit a jak jejímu vzniku předcházet?

jak-se-zbavit-plisne

Babská rada jak se zbavit plísně bez chemie?

Jak plíseň poznat?

Plíseň, která se usadila na zdech nebo v obložení koupelny většinou poznáte už na první pohled – tvoří totiž nepěkné tmavé fleky, nejčastěji černé, šedé nebo v různých odstínech zelené barvy, ale může být i bílá nebo žlutá.

Kde se plíseň usazuje?

Úrodnou půdou jsou pro ni materiály jako je dřevo, dlaždičky, spáry bez dlaždičkami, umakart, sádrokarton nebo sklo. Nejlépe se jí daří ve vlhkém a špatně odvětrávaném prostředí, proto se nejčastěji objevuje v koupelně či v kuchyni. Ve starších stavbách ale může plíseň vyrůst prakticky kdekoli, pokud je tam vlhko.

Proč plíseň vzniká?

Plísni se nejlépe daří za těchto podmínek:

  • vlhké a teplé prostředí
  • nedostatečné větrání prostoru
  • nedostatek světla
  • nedostatek místa mezi nábytkem a zdí
  • nekvalitní plastová okna
  • stavební chyby

potreby-pro-kutily

Jak se plísně zbavit?

Zbavit se plísně v domácnosti bývá často během na dlouhou trať a přestože v drogeriích a v domácích potřebách seženete spoustu přípravků proti těmto mikroorganismům, nemusí to stačit a problém se může objevit znovu. Důležitá je totiž hlavně prevence. Jak se zbavit plísně co nejefektivněji?

  1. Větrejte - Větrejte, větrejte a větrejte. Tím se zbavíte jak přebytečné vlhkosti, tak plísňových sporů. Houbám se díky tomu nebude ve vašem obydlí tak dařit.

  2. Dezinfikujte inkriminovaná místa - Místa, na nichž se už jednou usadila plíseň a je tudíž zřejmé, že je pro jejich bujení živnou půdou, pravidelně myjte, čistěte a dezinfikujte.

  3. Zamezte vyšší vlhkosti - Pokud se ve vašem bytě či domě drží vlhkost nad 60%, zainvestujte do vysoušeče vzduchu, který přebytečnou vlhkost pohltí.

  4. Věnujte pozornost koupelně a kuchyni - Koupelna a kuchyně jsou na tvorbu plísní vůbec nejnáchylnější, protože se při sprchování a vaření tvoří pára a ta se pak usazuje ne formě kapek vody na zdech a obkladech. Po každém sprchování a vaření proto důkladně všechna mokrá místa vytřete dosucha. Myčku, která právě dokončila mycí program otevírejte jen na nezbytně nutnou dobu, aby se pára zbytečně neuvolňovala do prostoru.

  5. Vymalujte stěny - Pokud se plíseň objeví na zdech, je vymalováno, a to doslova. S plísní na zdech je práce nejnáročnější, protože je nutné starou malbu kompletně seškrábat, nahodit novou vrstvu štuku a poté znovu vymalovat.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea Bělohradská

Vyberte si vybavení na úklid:

Pokračujte v čtení blogu: