Jak ušít hnízdečko pro miminko?
Hnízdečko do postýlky pro miminko je v poslední době velmi populární. Je bezpečným útočištěm pro miminka i místem, kam může maminka klidně uložit své děťátko. Dítě je v něm stejně bezpečné jako ptáčátka ve skutečném hnízdě a pohodlně v něm usne. Bude jeho bezpečným přístavem v prvních měsících života. Obvykle z něj vyroste kolem půl roku věku, ale některé děti potřebují volnější prostor i dříve. Své hnízdečko pak můžete věnovat třeba kamarádce, nebo si ho schovat pro další dítko.
Jak ušít hnízdečko pro miminko (Zdroj fotky: https://www.freepik.com/)
Výhody dětského hnízda
- Pomůže vám ušetřit peníze za drahé výrobky z obchodů.
- Vaše dítě se bude ve své vlastní posteli cítit pohodlně.
- Zbavíte se roztočů, protože roztoči žijí pouze v tvrdých vycpaných věcech, jako jsou polštáře nebo matrace (proto při otřesu vydávají prach).
- Vaše dítě bude lépe spát, protože se bude cítit klidně a bezpečně.
- A konečně, vaše dítě bude mít pocit, že spí doma!
Hotová hnízdečka pro miminka si můžete koupit. Pokud ale rády šijete, můžete sehnat látku na hnízdečka dle svého výběru a vyrobit si hnízdečko samy. V tomto návodu si ukážeme, jak na to.
Druhy hnízdeček
Některá hnízdečka pro miminka jsou určena čistě do dětské postýlky, ale existují i varianty, které se dají přenášet po bytě a mít tak miminko pořád na očích. Takové hnízdečko má praktické uši, s kterými ho můžete pohodlně přenést a třeba i se spícím potomkem. Některé maminky používají hnízdečka také při kojení. Když u něj děťátko usne, přesun do postýlky ho ze spánku nevyruší.
Hnízdečka mohou být klučičí i holčičí a nejčastěji mají oválný tvar a výplň která přesně kopíruje tvar dětského tělíčka. Ale najdou si hnízdečka obdélníková. Barvám a stylům se meze nekladou, někdo sladí hnízdečko i s peřinkou, polštářkem, mantinely a dalšími prvky dětského světa. Koupit lze i hypoalergenní a antibakteriální hnízdečka.
Hnízdečko pro miminko návod
Co budete potřebovat
- Papír – Pro střih bude nutné mít dostatek papírů, stačí 8× formát A4, nebo 4× formát A3
- Materiál – ideální jsou dva druhy látky s odlišným designem, ale vzájemně ladící. Vhodné látky na šití pro miminka jsou z přírodních materiálů, případně z umělých látek s příslušnými certifikáty (jak se vyznat v jednotlivých certifikátech zjistíte v článku Co znamenají textilní certifikáty). Ceny jsou rozdílné podle typu materiálů, takže vybírejte i podle svého rozpočtu.
- Výplně – dále budete potřebovat duté vlákno s gramáží 200 g. Na vypodložení vám bude stačit asi 80 cm, maximálně metr. Pro vyplnění vyvýšených okrajů se používá kuličkové rouno, prodává se v balení po 500 nebo 1000 g, menší balení by vám mělo stačit.
- Stahování – na zavazování hnízdečka budete také potřebovat pevnou stuhu nebo pletenou šňůrku, celkem asi 3 metry.
- Další potřeby – šicí stroj, nitě, špendlíky, nůžky, žehlička.
Střih na hnízdečko pro miminko
Složte si papíry – buď 4× 2 řady papírů A4 nebo 2× 2 papíry A3 na délku. Zespodu je podlepte izolepou do jedné plochy. Na papíry si pak načrtněte střih – nemusí to být dokonalé. Tvar je obdélník s horní kratší stranou do oblouku a dole s delšími okraji. Osvědčily se mi tyto rozměry – šířka vyvýšených okrajů 17 až 20 cm, délka od dolního kraje oblouku dolů 70 až 75 cm, délka přečnívajících okrajů za hranici plochy cca 15 až 17 cm, šířka plochy od jednoho vyvýšeného okraje k druhému 38 až 40 cm. Nakreslený střih si vystřihněte.
Vystřižení látky
Při střihání látky musíte vždy přidat 0,5 až 1 cm látky na záševky. Střih položte na jednu z látek, přišpendlete ho a následně ho vystřihněte. Pak vezměte druhou látku a obě látky položte lícovou stranou k sobě a vystřihněte podle první. Obě vystřižené látky pak sešpendlete.
Délku uch přizpůsobte svým potřebám. S kratšími uchy se lépe manipuluje, ale delší zase mohou proměnit hnízdečko v příjemnou houpačku. Záleží na vás. Na delší ucha stačí asi metr látky. Vystřihněte si dva pruhy, každý dlouhý 100 cm a široký 20 cm. Je jedno, jakou ze dvou látek použijete, uši se budou vkládat mezi ně. Vystřižené pruhy přeložte podélně na poloviny a na rubové delší straně sešijte. Otočte na líc a zažehlete. Konce stačí jednoduše začistit. Pak se ucha vloží mezi obě sešpendlené látky tak, že si každou z delších stran rozdělíte na třetiny a ucha všijete na hranici prostřední třetiny.
Vnitřní plocha hnízdečka
Obě látky máte k sobě sešpendlené lícem a mezi nimi ucha. Sešijte je na obvodu, jen dolní rovný kraj nechte volně. Pak látky obraťte do lícem nahoru a látku sežehlete. Spodní okraj zatím neuzavírejte, jen si začistěte okraje. Už na otočené látce ušijte na okraji tunýlek na stuhu nebo šňůrku. Tu navlékněte pomocí zavíracího špendlíku, podobně, jako když měníte třeba gumu v teplácích.
Vnitřní plocha, na které bude miminko lehávat, je nezbytné vypodložit. Podle střihu vystřihněte plochu mezi vyvýšenými kraji. Je to vlastně menší kopie celkového tvaru střihu. Duté vlákno si přeložte na polovinu, přiložte vnitřní díl střihu a vystřihněte. Pak ho vložíte volným spodním koncem mezi obě látky a narovnejte tak, aby sedělo s okraji hnízdečka. Vše si přišpendlete a následně po obvodu dutého vlákna prošijte šicím strojem.
Vyvýšené okraje musíte vyplnit
Čím naplnit hnízdo pro miminko už jsme psali výše. Vyvýšené kraje se vyplní kuličkovým rounem. Čím víc ho dáte, tím budou pevnější. Opět postupujete od spodního nezašitého kraje a postupně rovnoměrně vyplňujete, až jste s tvarem a pevností vyvýšeného okraje spokojeni. Pak spodní část sešijte, aby vám rouno nevypadávalo.
Pár rad na závěr
- Posledním krokem je nařasení stuhy a celkové vyrovnání hnízdečka podle vašich představ. Pokud je moc dlouhá, přebytečné kusy ustřihněte, ale předtím si konce zapošijte, nebo zavažte na uzlík, aby se nepárala.
- V případě, že třeba v prvních týdnech nebudete hnízdečko nosit mimo postýlku, zasuňte si obě ucha pod hnízdečko, aby nepřekážela.
- Hnízdečko musíte prát, ale je vhodné ho dát do pračky samostatně, aby se ucha do něčeho nezamotala. Jak často? To je individuální, ale spíše častěji. Frekvence by měla být podobná jako u výměny povlečení na posteli.
- Až bude miminko z hnízdečka vyrůstat, můžete mu ušít ze stejné nebo podobné látky mantinel do postýlky. Vaše děťátko si na postýlku bez hnízdečka rychleji zvykne. Mantinel do postýlky může být i pletený, návody na jeho výrobu jsou na internetu.
Pro Dudlu napsal: Pavel Kysilka