Jak vybělit prádlo?
Elegantní halenka, skvostné letní šaty nebo jednoduchý top - bílé kousky v šatníku jsou nadčasové, působí jemně a dají se kombinovat s jakoukoli barvou. Je s nimi ale jedna věčná potíž – po určité době nošení a praní svůj bělostný jas postupně ztrácejí. Obvykle velmi brzy zešednou či zežloutnou a tvoří se na nich žluté fleky, přestože používáte ten správný deodorant, který slibuje opak. Jak šetrně vybělit prádlo a vrátit mu zpátky život?
Jak vybělit bílé prádlo? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Jak a čím vybělit prádlo
Pokud i váš oblíbený kousek v barvě sněhu ztratil své kouzlo a působí vedle zbrusu nových bílých triček poněkud omšele a ušmudlaně, nemusíte se s ním nadobro loučit, ale můžete ho zkusit vybělit. Vystačíte si s minimem prostředků, z nichž některé máte běžně doma. Možná budete překvapení jak jednoduché to je.
Jedlá soda
Dost pravděpodobně ji máte ve spíži a používáte jen občas. Účinky jedlé sody se ale rozhodně neomezují jen na přípravu pokrmů, pomocí jedlé sody můžete také čistit spotřebiče od vodního kamene nebo chránit bílou barvu prádla před zešednutím a prádlo mírně vybělit. Jak s jedlou sodou naložit?
Abyste vaše bílé prádlo zůstalo opravdu bílé, před každým praním přidejte k pracímu prostředku jednu lžíci jedlé sody.
Citron
Že má citronová šťáva bělící účinky, to ví asi každý. Spousta odvážlivců si s její pomocí například bělí zuby (to se však nedoporučuje, kyselina v citronu totiž narušuje zubní sklovinu). Stejně působí i na bílé prádlo. Čerstvě vymačkanou citronovou šťávu stačí jen smíchat s horkou vodou, nechat v ní prádlo namočené přes noc a druhý den vyprat. Nejlépe v příslušném pracím prostředku určeném právě na bílé prádlo.
Prášek do pečiva
Také obyčejný prášek do pečiva za pár korun umí bělit zašlé prádlo. Postup je stejně jednoduchý jako v případě citronové šťávy - jeden sáček prášku do pečiva rozmíchejte v horké vodě, nechte v ní přes noc prádlo namočené a druhý den vyperte.
Bílý vinný ocet
Bílý vinný ocet umí nejen výborně odstraňovat vodní kámen a leštit povrchy, ale také navrací bílému prádlu ztracenou zářivost. V případě bělení ho použijte místo aviváže. Nemusíte si přitom dělat starosti, že by vaše vyprané prádlo bylo cítit octem, než oblečení uschne, octový odér zcela vyprchá.
Prostředky z drogerie
Pokud je vaše oblíbené bílé prádlo zašlé opravdu hodně a přírodní prostředky nefungují tak, jak byste očekávali, můžete vyzkoušet speciální bělící prostředky z drogerie. Na trhu najdete různé varianty prostředků pro bělení prádla – prášky, gely, bělící ubrousky.
Péče o bílé prádlo
Abyste předešli nechtěnému zešednutí či zežloutnutí bílého prádla, musíte ho umět správně prát. Než se pustíte do praní bílých kousků, vždy si nejdřív přečtěte pokyny pro praní a symboly na štítku. Bílé prádlo vždy perte výhradně jen s dalším bílým prádlem, nikdy ho neperte spolu s barevnými svršky, a to ani těmi světlými – cokoli, co není bílé, může bílou barvu zastřít. Pro praní bílého prádla také používejte nejlépe prostředky určené přímo na něj, do zásobníku pak klidně přidejte také lžící jedlé sody, o níž jsem psala výše. Do bubnu pračky pak můžete vložit ještě speciální bělící ubrousky, které též pomůžou k udržení bělostné barvy prádla.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.