Jak vyčistit zelený bazén?
A je to tady! Po dlouhém čekání přišlo konečně léto a s ním horké dny a teplé noci. Postavíte si bazén a užíváte si zasloužené chvíle pohody a relaxu. Jenže ne moc dlouho. Po pár dnech zjistíte, že voda v bazénu zezelenala. Nemusíte si jí ale kazit náladu! S našimi tipy si zase brzy budete bazénu užívat.
Jak vyčistit zelený bazén? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Proč voda v bazénu zelená?
Může zezelenat po zimě nebo během letní sezóny kvůli špatné filtraci, nesprávnému dávkování bazénové chemie, častému využívání bazénu, povětrnostním podmínkám apod. V horkých dnech se v ní rychle množí řasy, které nejdříve pokryjí stěny bazénu, poté jeho dno a následně se začnou vznášet ve vodě. Nikdy byste se v takové vodě neměli koupat a měli byste co nejrychleji uvést vodu v bazénu do původního stavu. Voda v bazénu zkrátka vyžaduje určitou péči.
Krok za krokem
Nejprve zjistěte, jaké má voda v bazénu pH. Jeho hodnota by měla být v rozmezí 7,0 - 7,4. Pro úpravu pH vody správné hodnoty používejte pouze přípravky na snížení nebo naopak zvýšení pH.
Poté použijte přípravek na bázi chlóru. Důležité je vyčistit stěny i dno bazénu od řas a po 24 hodinách nanést vločkovací přípravek, protože chlorový přípravek sice řasy zahubí, ale ty pak změní svoji barvu na šedou. Vločkovací přípravek spojí řasy do vloček, které se následně zachytí ve filtru. Důležité je filtrovat vodu v bazénu a to alespoň po dobu 12 hodin. Také je důležité filtr častěji důkladně vymývat. Po vypnutí filtrace nechte vodu 24 - 48 hodin odstát, aby se zbylé řasy usadily na dno. Ty pak vysajte ponorným vysavačem do odpadu mimo filtrační jednotku nebo proveďte zpětný proplach filtrační jednotky po vysátí.
Pokud je ve vodě vysoká koncentrace chloru, nesmíte se v něm koupat. Můžete počkat, než se množství chloru samovolně sníží nebo můžete použít speciální přípravek na jeho snížení.
Prevence
Ačkoliv se dá zelené vody v bazénu zbavit, vyžaduje to spoustu práce a úsilí a trvá zhruba dva tři dny než budete moci ve vodě zase bez obav plavat. Proto je důležitá prevence vzniku řas.
V zimním období můžete použít vysoce účinný a koncentrovaný přípravek, díky kterému přejdete problémům se zelenou vodou a na jaře si ulehčíte čištění bazénu. Takovýto přípravek seženete ve specializovaných prodejnách zaměřený na prodej bazénů a bazénové chemie.
Během letní sezóny pravidelně kontrolujte hodnoty pH a správně dávkujte bazénovou chemii. Často kontrolujte a pečujte o bazénovou filtraci. Pořiďte si přípravky, které slouží jako prevence přemnožení řas ve vodě.
Rozhodně se vyplatí investovat do kvalitní filtrace. Ta může být písková nebo kartušová. Písková filtruje vodu přes křemičitou náplň a vyčištěnou vodu pošle zpět do bazénu. Její údržba je minimální; písek se mění za 1 - 2 roky.
Kartušová filtrace se skládá z čerpadla a kartušové vložky. Nečistoty se zachycují na papírovém válci, který je nutné několikrát za týden důkladně umýt pod proudem vody. Vložka se musí několikrát za sezónu vyměnit. Pořízení i její provoz je levnější, ale hodí se na menší bazény a máte s ní víc práce.
Před vznikem řas váš bazén spolehlivě ochrání i vhodné zakrytí bazénu. Díky němu se do něj nedostanou nečistoty. Pokud do něj investovat příliš peněz, pořiďte si krycí plachtu nebo plovoucí bublinkovou folii. Zastřešení bazénu je sice výrazně dražší, ale kromě lepší kvality vody budete moci mít delší koupací sezónu nebo se koupat i během špatného počasí.
Pro Dudlu napsala: Veronika Kavanová