Jak vymalovat byt?
Když se rozhodnete dát svému bytu novou jiskru a oživit místnosti, které vám za ty roky už zevšedněly, máte v podstatě dvě možnosti – buď se můžete obrátit na nějakou malířskou firmu anebo svůj byt vymalovat svépomocí. S trochou šikovnosti a těch správných informací to zvládnete levou zadní. V tomto článku se dozvíte několik užitečných tipů a rad, jak na to a na co si dát pozor.
Inspirace jak si vymalovat byt
Výběr pomůcek k malování
Štětec nebo váleček? To je otázka, kterou si klade každý, kdo se rozhodl doma vymalovat. Odpověď je jednoduchá – na velké plochy vám velmi usnadní práci váleček, nejlépe na teleskopické tyči, díky níž dosáhnete i do větších výšek a na strop. Na rohy místností a zákoutí kolem vypínačů pak určitě použijte štětec, s nímž se vám bude na těchto místech lépe pracovat a dostanete se i tam, kam s válečkem ne.
Důkladné zakrytí
Dříve, než se pustíte do samotného malování, je důležité důkladně zakrýt vše, co nelze z místnosti odstranit – vypínače, podlahové lišty, podlahu, okenní rámy, lustry, parapety a nábytek. Velmi si usnadníte následný úklid a nebudete se muset bát, že budou některé věci nenávratně zničeny barvou. K zakrytí použijte lepící ochranné pásky a plastové fólie. Pokud by se vám přece jen stalo, že barva ulpí na nějakém povrchu, je nutné ji setřít co nejrychleji, dokud je ještě mokrá, po zaschnutí jdou některé typy barev odstranit jen obtížně.
Volba typu výmalby
Volba správného typu výmalby závisí především na tom, kterou místnost se chystáte vymalovat. Jsou totiž pokoje, jejichž zdi dostávají zabrat mnohem více než jiné, například koupelna, kuchyně nebo dětský pokoj. Do těchto místností je proto dobré zvolit omyvatelné barvy, které při případném zašpinění jednoduše setřete a nebudete muset brát do ruky štětec a váleček, abyste tu spoušť napravili. Z omyvatelné barvy pak setřete prakticky cokoli, co na ní ulpí – kečup, bláto i fixy nebo pastelky.
Škrábání
Pokud se chystáte malovat stěnu, je dobré nejprve zjistit, zda je nutné předchozí výmalbu oškrábat nebo se můžete pustit rovnou do malování. K tomu můžete vyzkoušet jednoduchý test – válečkem namočeným v barvě přejeďte po zdi a pokud se na něj začne lepit vrstva barvy pod ním a slupovat se, bude nutné nejdříve zeď celou oškrábat, následně znovu vyštukovat a před malováním natřít penetrací. Penetrace zároveň slouží k sjednocení podkladu a jeho savosti a zabrání vzniku nevzhledných šmouh při malování.
Výběr barvy
Výběr barvy je ze všeho nejdůležitější a obvykle si na ní každý dá záležet, protože barvy na stěnách nás budou provázet po několik dalších let a musí se nám samozřejmě líbit. Pokud si nevíte rady, obecně platí, že do menších a tmavších místností se hodí spíše světlé a pastelové barvy, které interiér provzdušní a opticky rozjasní a zvětší. Ve větších místnostech s dostatkem denního světla si už můžete více vybírat a barvy třeba i různě kombinovat. Vše samozřejmě závisí i na vašem osobním vkusu a preferencích.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.