Jak vyrobit mýdlo?
V posledních letech se stává čím dál populárnější domácí výroba mýdel, která jsou mnohem kvalitnější než většina mýdel, která zakoupíme v drogeriích. Existuje hned několik postupů, které můžete vyzkoušet – domácí mýdlo si můžete vyrobit buď rozpuštěním jiného přírodního mýdla (nejlépe pravého marseilleského či olivového) nebo z předem namíchané mýdlové hmoty. Pokud byste se chtěli pouštět do větších výzev a zkusit si vyrobit mýdlo úplně od základů, i to je možné, nicméně pozor - je to chemický proces, u něhož je třeba dbát zvýšené opatrnosti, protože jednou ze základních složek je hydroxid sodný, což je silná žíravina. V tomto článku se ale budu věnovat pouze prvním dvěma postupům, které jsou nejen mnohem jednodušší, ale také bezpečné. Můžete k nim tedy s klidem přizvat i děti. Tak s chutí do toho!
Jak si doma vyrobit mýdlo? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Historie mýdla
Mýdlo - nejzákladnější prostředek pro očistu těla. Používáme ho, když si po příchodu domů myjeme ruce, pereme s ním prádlo, čistíme odřená kolena. Má dezinfekční a odmašťující účinky a dokáže provonět celou skříň. První důkazy o používání hmoty podobné mýdlu pochází z doby před téměř pěti tisíci lety ze starověkého Babylonu. Z oblasti Mezopotámie se pak mýdlo postupně rozšířilo do dalších částí tehdejšího světa – zmínky o něm se objevují ve staroegyptských lékařských papyrech. Později se mýdlo rozšířilo i na evropský kontinent a dnes je používáno po celém světě.
Domácí mýdlo z přírodního mýdla
Pokud jste nikdy předtím mýdlo nevyráběli, doporučuji pro začátek vyzkoušet tuto jednoduchou metodu.
Budete potřebovat:
- 300g přírodního mýdla bez syntetických přísad - nejlépe bílé marseilleské nebo olivové
- 700ml destilované vody
- přísady podle libosti – bylinky, sušené květy, semínka (chia, lněná), ovesné vločky
- přírodní vonná silice (růže, levandule, citrusy…)
- nerezový hrnec, nástroj na míchání
- silikonové formičky na mýdlo
- voskovaný papír
Postup:
- Mýdlo nastrouháte do nerezového hrnce, přilijete destilovanou vodu a za stálého míchání začnete pomalu zahřívat, dokud se mýdlo nerozpustí. Dejte si ale pozor, aby se směs nezačala vařit.
- Do rozpuštěné mýdlové směsi pak přidáte vybrané bylinky a sušené květy, zamícháte a necháte pomalu vychládat. Na závěr do vychladlého obsahu hrnce kápnete pár kapek přírodní silice.
- Nakonec zchladlou směs nalijte do připravených formiček na mýdlo, nechte ztuhnout a poté hotová mýdla vyklopte, zabalte do voskovaného papíru a nechte aspoň měsíc odležet na suchém místě.
Domácí mýdlo z mýdlové hmoty
Tento postup je prakticky totožný s tím předchozím, rozdíl je jen v tom, že přírodní mýdlo vyměníte za mýdlovou hmotu a nebudete potřebovat destilovanou vodu.
Budete potřebovat:
- 500g mýdlové hmoty, nejlépe obohacené třeba kozím mlékem či bambuckým máslem
- bylinky, sušené květy, semínka (chia, lněná), ovesné vločky
- přírodní vonná silice (růže, levandule, citrusy…)
- nerezový hrnec, nástroj na míchání
- silikonové formičky na mýdlo
- voskovaný papír
Postup:
Mýdlovou hmotu rozpustíte v hrnci (nesmí se vařit), po té necháte trochu vychladnout, přimícháte vybrané přísady, kápnete pár kapek vonné silice, promícháte a rozdělíte do formiček. Až mýdlo ve formičkách ztuhne, vyklopíte ho a zabalíte do voskového papíru.
Jak vyrobit mýdlo z hydroxidu sodného
K výrobě mýdla jsou potřeba libovolné rostlinné tuky a oleje (bambucké máslo, kokosový olej, olivový olej), hydroxid sodný a vybrané bylinky, sušené květy a vonné silice. Pokud byste chtěli, aby vaše mýdlo mělo vlastnosti peelingu, můžete do něj přidat různá semínka nebo ovesné vločky. Než se do výroby mýdla pustíte, mějte na paměti, že hydroxid sodný neboli louh je silná žíravina, proto s ním pracujte maximálně opatrně a zásadně v ochranných pomůckách – igelitové zástěře, gumových rukavicích a ochranných brýlích nebo štítu. Na přítomnost dětí v tomto případě raději ani nepomýšlejte. Připraveni? Jdeme na to.
Budete potřebovat:
- 200g rostlinného másla (bambucké, kakaové)
- 300g kokosového oleje
- 500ml rostlinného oleje (olivový, mandlový, arganový apod.)
- 143g hydroxidu sodného
- 385ml destilované vody
- libovolné přísady – bylinky, sušené květy (okvětní lístky růží, levandule, měsíček lékařský, mateřídouška, heřmánek), semínka (chia, lněná), ovesné vločky…
- přírodní vonná silice (levandule, růže, citrusy)
- silikonové formičky na mýdlo
- vhodný teploměr
- 2 nerezové hrnce
Postup:
- Odměřte si všechny suroviny na gram a mililitr přesně. Nasaďte si ochranné pomůcky.
- Do nerezového hrnce nalijte destilovanou vodu a poté do ní opatrně přisypejte hydroxid sodný. Pozor – nikdy to nedělejte opačně, mohli byste se vážně popálit!
- Jakmile se louh (hydroxid) setká s destilovanou vodou, rázem se zahřeje zhruba na 85°C, proto chvíli počkejte než opět vychladne na teplotu přibližně 37°C. Teplotu průběžně kontrolujte teploměrem.
- Ve druhém hrnci mezitím zahřejte všechny oleje na teplotu okolo 38°C.
- Když má destilovaná voda s hydroxidem požadovanou teplotu, pomalu a opatrně ji přelijte do druhého hrnce ke směsi rozehřátých olejů. Následně celou směs zpracovávejte tyčovým mixérem tak dlouho, než se objeví bublinky a hmota začne konzistencí připomínat puding.
- Do mýdlové směsi pak přidejte všechny připravené přísady (bylinky, květy, semínka), kápněte vonnou silici a dobře promíchejte.
- Rozdělte do připravených silikonových formiček a nechte ztuhnout do druhého dne, trvá to zhruba 24 hodin.
- Když je mýdlo dostatečně ztuhlé, vyklopte ho z formiček a nechte uležet v suchu přibližně jeden měsíc. Nakonec zabalte do voskovaného papíru a směle darujte jako vlastnoručně vyrobený dárek třeba k Vánocům či narozeninám.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.