UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak množit rýmovník?

Rýmovník, celým názvem rýmovník citronový, je oblíbenou pokojovou rostlinou, která ale rozhodně neslouží jenom na okrasu. Díky svému silnému aroma, které připomíná něco mezi mátou a oreganem, funguje také jako přírodní odpuzovač hmyzu, což se hodí zvlášť v letních měsících, kdy je sezóna otravných komárů v plném proudu. Rýmovník je také oblíbenou léčivkou, skvěle totiž pomáhá na různá kožní onemocnění, odřeniny a popáleniny, dále pak zmírňuje projevy nachlazení a dýchací potíže. Má silné antibakteriální a protizánětlivé účinky. Kouzelná rostlinka, že? Jak ji pěstovat a jak ji množit, to se dozvíte v tomto článku.

jak-mnozit-rymovnik

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Pěstování rýmovníku

K pěstování rýmovníku vám postačí základní zahradní substrát a větší květináč (rýmovník se totiž rád a rychle rozrůstá). Květináč s rostlinou by měl stát spíše v polostínu, určitě ne na dosah přímých slunečních paprsků za oknem, rýmovník by se totiž mohl spálit. V letních měsících ho klidně můžete umístit i na zahradu, pokud máte možnost, případně na balkon. Ohledně zalévání rýmovníku pak platí, že byste ho rozhodně neměli přelít, naopak pokud se stane, že ho někdy zalít zapomenete, nevadí, rostlina to snese. Jako hnojivo pak postačí stejné jako na bylinky, které stačí aplikovat jednou za dva týdny. Vzhledem k tomu, že se rozrůstání rýmovníku může velmi rychle téměř vymknout kontrole (či spíše květináči), je nutné ho pravidelně zaštipovat. Listy z odštípnutých částí pak můžete použít na přípravu čaje nebo léčivého sirupu.

Množení rýmovníku

Množení rýmovníku je asi ta nejjednodušší věc na pěstování téhle voňavé léčivé rostlinky. Jak už bylo napsáno výše, rýmovník se velmi rychle rozrůstá, a tak pokud si ho budete chtít namnožit nebo jím někoho obdarovat, stačí jednoduše odštípnout dvě až tři lodyhy a nechat je zakořenit ve sklenici s čistou vodou. Zakořenění trvá obvykle kolem tří týdnů, pak můžete rostlinky bez obav přemístit do květináče se substrátem a naplno se těšit z jejich krásy i užitku.

Zajímavost:

Věděli jste, že se rýmovníku přezdívá také moud, molice, kubánské oregano nebo mexický a řecký eukalyptus?

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: