Jak na plíseň na rajčatech?
Jak na úspěšné pěstování rajčat? Při dodržení správného postupu se můžete brzy radovat z bohaté úrody. Ale i tato oblast zahradničení může mít svá úskalí. Pustili jste se do pěstování rajčat na balkoně, terase, na zahradě nebo ve skleníku, ale vaše radost s červených a lahodných plodů netrvala příliš dlouho? Na rajčatech se objevila plíseň, čímž se tak úroda smrskla na úplné minimum. Nezoufejte, i plísně na rajčatech se můžete účinně zbavit. Stačí jen vědět, jak na to.
Jak na plíseň na rajčatech? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Plíseň na rajčatech je jedním z nejčastějších onemocnění u rajčat vůbec. Mnohdy vede dokonce až k úplné likvidaci úrody. Nejčastěji se jedná o plíseň bramborovou, která rajčata napadá. Začíná se objevovat na listech, později napadá i rajčata samotná. Co na ni platí a jak s ní bojovat?
Základem je preventivní ochrana proti plísni na rajčatech, která je velmi důležitá. Jedním z kroků, jak plísni předcházet je vysazování rajčat na slunné místo, kam většinu dne nebo alespoň jeho velkou část svítí slunce a kde dobře proudí vzduch. Vlhko a stín jsou totiž jako stvořené pro tvorbu plísní. Dobré je také vědět, že rostliny rajčat byste neměli vysazovat v blízkosti brambor. Docházelo by tak pravděpodobně k šíření plísně bramborové.
Dalším krokem je způsob zalévání. Ten je totiž také velmi důležitý. Vyvarujte se zalévání na listy, ale zálivku směřujte spíše ke kořenům. Pokud pěstujete rajčata ve skleníku, vyvarujte se rosení listů. Skleník také pravidelně větrejte. Plísním také předejdete, když nebudete rostliny ve skleníku zalévat na noc.
Pravidelně prohlížejte listy a ty, které jsou oschlé nebo začínají hnědnout, raději odstraňte. Můžete tak zabránit šíření plísní. Rostliny, které už napadené jsou, celé odstraňte. Preventivně se dají použít i nejrůznější typy postřiků. Používají se takové, které jsou ekologické a zdravotně nezávadné.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková