Jak naklíčit čočku?
Zrnka čočky jsou velmi náchylné na mechanické poškození, proto jí bude třeba před klíčením důkladně probrat. Ke klíčení použijte jen nerozloupnuté a celistvé čočky.
Jak naklíčit čočku? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Tak budete mít jistotu, že v sobě mají klíčky schopné růstu a nebudou vám zahnívat. Čočku properte a nechte alespoň 10 hodin bobtnat ve vodě. Poté čočku přesuňte do nakličovací misky nebo na tác vystlaný navlhčeným plátýnkem. Plátýnko budete muset pravidelně namáčet, aby čočka nezaschla.
Klíčky se začnou probouzet asi tak po dvou dnech. Zárodky kořínků se ukáží za 3 – 4 dny. Během nakličování třiďte zrnka, která se neprobudila. Mohly by začít hnít a výsledek by vám pokazily. Čočka po naklíčení bude krásně měkká, svěží a chutí bude připomínat čerstvý hrášek. Bude prospěšná pro vaše zdraví, protože je zásobou bílkovin, vlákniny, vitaminů, minerálů, ale i stopových prvků.
Z minerálů je to fosfor, hořčík a vápník. Kromě toho obsahuje i síru, železo, měď, zinek, draslík, dále sodík, selen a nikl. Také obsahuje enzymy, organické kyseliny a lecitin. Dostatek těchto látek v těle pomáhá bojovat s problémy cévními, se štítnou žlázou, s kůží i vlasy, ale ženám i s menstruačními potížemi. Umí snižovat hladinu cholesterolu, pomáhá při vyprazdňování, chudokrevnosti či měknutí kostí.
Pro Dudlu napsala: Hana Došlová