Jak pěstovat banánovník?
Máte rádi banány? I když fronty na banány jsou už dávno minulostí, můžete si dopřát banány vypěstované v domácích podmínkách. Zjistěte, jak pěstovat banánovník, abyste se mohli brzy radovat s chutných plodů.
I když možná banánovník vypadá jako strom, ve skutečnosti je to obří bylina. Menší kultivary banánů si můžete s notnou dávkou péče a trochou štěstí vypěstovat třeba ve vašem obýváku. Jelikož je banánovník náročnější na prostor, je vhodnější spíše do větších místností. A do jaké výšky mohou banánovníky pěstované v interiéru vyrůst? Menší druhy, které jsou určené pro pěstování v interiéru, dosahují výšky přibližně 1-1,7 m.
Základem pro úspěšné pěstování banánovníku je propustná půda bohatá na živiny. Ideální volbou je proto zemina s kompostem, rašelina a písek, a to v poměru 2:1:1. Banánovníkům také prospívá pravidelné hnojení. To byste měli provádět nejlépe 1x za 14 dní pomocí hnojiva určeného pro zelené pokojové rostliny.
Jelikož jsou pro banánovníky typické velkoplošné listy, které odpařují hodně vody, vyžaduje tato rostlina vydatnou zálivku. Pozor si ovšem musíte dávat na přelití. Mohlo by pak dojít k uhnívání podzemních oddenků. Řiďte se jednoduše tím, aby byl substrát neustále vlhký.
Abyste banánovníku zajistili správný a rychlý růst, je vhodné dopřát mu potřebnou teplotu. Ta by měla být kolem 25 °C. Ideální je tedy nejteplejší místnost. V zimě je dobré jej umístit k topení, čímž zajistíte i důležité prohřátí substrátu. Důležité je také neměnit banánovníku stanoviště.
Potřebovat budete i trochu trpělivosti. Banánovník vám totiž svými květy začne dělat radost až po 3 letech. V této době můžete pozorovat zelené bobule, které postupují po kmeni směrem vzhůru. Množství plodů závisí i na velikosti květináče. Poté, co úroda dozraje, se již rostlina stává neplodnou.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková