Jak pěstovat celer?
Celer spolu s petrželí a mrkví patří mezi nejpoužívanější kořeněné zeleniny u nás. Na trhu seženete celer bulvový, řapíkatý i listový a všechny druhy se dají jednoduše pěstovat i na našich zahrádkách. Nejběžnější je celer bulvový, jeho podzemní bulvy se konzumují syrové i v různých tepelných úpravách. Ten listový se využívá jako koření, řapíkatý převážně do salátů, zapékaných pokrmů nebo do smoothies.
Jak pěstovat celer? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Protože má celer dlouhou vegetační dobu, začněte předpěstovávat sazenice včas. Vysévat začněte v únoru nejpozději v březnu. Drobná semena vyklíčí během dvou až tří týdnů při teplotě mezi patnácti až dvaceti stupni. Když semena vyklíčí, dejte pozor, ať nepřeschne. Mladé rostlinky budete muset přepíchat samostatně do kelímků a nechat je zesílit.
Když kořínky zkrátíte sazeničkám asi o třetinu, vytvoří se jim bohatší kořenový systém. Nechcete-li se zabývat touto zdlouhavou procedurou, můžete koupit počátkem května předpěstované sazenice v zahradnictví. Dřív jak po polovině května celer na venkovní záhony nevysazujte. Bude-li mít sazenice víc jak tři listy, vnější odstraňte.
Srdéčko sazenice nechte nad zemí a nezasypávejte ho hlínou. Celer by vytvořil jen velké množství dužnatých kořenů. Bulvový celer by měl mít kolem sebe volno alespoň padesát centimetrů, listový celer kolem čtyřiceti centimetrů, řapíkatý kolem dvaceti centimetrů. Po výsadbě rostlinkám dopřejte vydatnou zálivku. Během vegetace ho přihnojujte hnojivem na kořenové zeleniny. Menší bulvy celeru můžete sklízet už v červenci, listový postupně od července.
Pozdní bulvový celer se sklízí před příchodem mrazů. Bulvy očistěte a zkraťte jim kořeny. Uchovávejte je v písku ve sklepě. Řapíkatý celer má podobné nároky na pěstování jako bulvový celerem, jen bude třeba do půdy dodávat více dusíku. Vegetační doba je asi o měsíc kratší než u celeru bulvového.
Pro Dudlu napsala: Hana Došlová