Jak pěstovat libeček?
Skoro každý z nás zná libeček. Velmi často bývá pěstovaný na zahrádkách jako koření. Je to zelená rostlinka, která pěkně vypadá a i voní. Jak ho ale pěstovat?
Jak pěstovat libeček? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Předem vás už dopředu můžu uklidnit, že pěstování libečku je snadné, takže pokud jste nemehla a každá kytka vám zvadne nebo umře, to se u libečku nemůže stát, protože je opravdu snadné jej pěstovat a starat se o něj.
A něco k libečku... je velmi aromatický, takže pokud ho neznáte, určitě vás to překvapí. Přidává se do různých jídel, někdy se mu také říká i zelené maggi. Libeček se přidává i k masu a do omáček (maso i omáčky mají potom vynikající chuť) a chutnají ještě lépe, než kdybyste do nich nepřidali libeček. Sám o sobě je velmi zdravý, takže ať už ho budete konzumovat samotný, nebo v polévkách, masu a omáčkách, dostanete do sebe velké množství vitamínů. Je ale pravda, že pokud konzumujete libeček čerstvý, je v něm podstatně více vitamínů. Takže si ho lze samotný přidat například k fazolovému guláši, ke kterému chutná výborně.
Jak pěstovat libeček?
Libeček se nejrychleji vypěstuje z takzvaných darovaných kořenových puků. Ve velmi krátkém čase už rostlinka vyklíčí a vytvoří trs, což je první známka toho, že jste při pěstování libečku byli úspěšní.
Semena libečku koupíte v každém zahrádkářském marketu. Poté je stačí jen vyset (nejlépe na jaře - březen a duben) a nebo koncem léta v srpnu nebo září. Dodržujte mezi semínky určité rozestupy (odhadem asi 60 centimetrů od sebe). Také byste měli na každé semeno vykopat jamku hlubokou tři centimetry.
Poté jen stačí čekat, až libeček sám vyroste. Někdy roste pomaleji, takže musíte být vytrvalí. Potom vytvoří asi deseticentimetrové rostlinky. Libeček můžete hravě přesadit a přesunout i na jiné místo, například na zahrádku či někam jinam. Hodně štěstí!
Pro Dudlu napsala: Simona Holá