UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak pěstovat maliny?

Vrátím-li se ve vzpomínkách do dětství na chatu k prarodičům, vybaví se mi sbírání malin na zahradě. Nemovitost již bohužel nemáme, a proto si užívám samosběr malin nedaleko Prahy nebo sběr lesních malin na procházce. Maliny mám ráda v džemu, smoothie, limonádě, koláči i jen tak samotné či lyofilizované. Kromě toho, že jsou maliny moc dobré, jsou však i zdravé a nenáročné na pěstování. Jedná se totiž o velmi houževnatou dřevinu. A jestliže jí i zajistíte oporu, můžete se těšit na bohatou sklizeň. Pojďte se do jejího pěstování pustit se mnou.

jak-pestovat-maliny

Jak pěstovat maliny? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak vypěstovat maliny?

Maliník by se měl na zahradu vysadit ideálně na podzim. Jestliže mu vyberete to správné místo, bude plodit i mnoho let. A pokud vhodně nakombinujete různé odrůdy, můžete si na malinách pochutnávat v létě i na podzim. Na výběr máte z červených, oranžových i žlutých odrůd. Pro maliník určitě zvolte co nejslunnější místo tak, aby maliny mohly pěkně zrát a sládnout. Vydrží chvilkový stín, nikoli však stinné místo po celý den.

Maliníku vyhovuje neutrální půda či půda s mírně kyselou půdní reakcí. Měla by být písčitohlinitá či hlinitá, propustná, bohatá na humus a vláhu, s pH pohybujícím se v intervalu 5,5 až 6,5. Jelikož jsou maliny náchylné na obsah chloru v půdě, nedoporučuje se používat chlorové vápno na vápnění půdy. Výsadbovou jámu udělejte cca o tři centimetry větší, než je kontejner, ve kterém jste maliník zakoupili. Prolijte ji vodou a dejte do ní sazenici. Výhony zastřihněte na 15 cm a přisuňte k nim kompost. Po vysazení maliník opět zalijte vodou. Budete-li sázet rovnou víc kusů, udržujte mezi keři vzdálenost 50 cm až 1 m. Maliny hnojte nejlépe dvakrát ročně, vždy brzy zjara a ihned po sklizni. Volte k tomu hnůj nebo kompost.

Několikrát během sezóny nezapomeňte prokypřit půdu, aby se kořenům lépe dýchalo, a odstraňte nepotřebné výhony, aby se nevytvořil příliš hustý porost. Maliny by totiž mezi sebou soupeřily a plodily tak méně. Maliny sklízejte ideálně denně, přezrálé plody mají tendenci plesnivět. Odplozené výhony vystříhejte hned u země a vyhoďte je do bio odpadu.

Pro Dudlu napsala: Tereza Strohmeierová

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: