Jak pěstovat orchideje?
Kdy naposledy jste si domů přinesli krásně rozkvetlou orchidej, ale moc dlouho vám nevydržela? Mně se to stává celkem často, vlastně téměř po každé návštěvě oblínbeného obchodního domu s nábytkem. Nikdy neodolám a jednu z kvetoucích krasavic přivezu domů. Je tedy na čase, konečně proniknout do tajů pěstování orchidejí, aby nám vydržela co nejdéle.
Jak pěstovat orchideje (Zdroj fotky: Freepik.com)
Jak vypěstovat orchidej?
Na světě existuje mnoho druhů orchidejí a mezi nimi je ještě řada hybridů neboli kříženců. Nejběžnější jsou orchideje rodu Phalaenopsis. Hodí se do vytápěných bytů, protože zimní teplota nad 20 °C je pro většinu z nich ideální. Vystačí si i s menší dávkou světla než většina jiných orchidejí. Když ji přinesete domů, vrhněte se na zálivku. Ponořte orchidej i s květináčem s otvory do dešťové, převařené, či alespoň odstáté vody a do půl hodiny je vyndejte.
Až z květináče okape veškerá přebytečná voda, dejte orchidej na své místo. V létě takto zalévejte vždy, když substrát viditelně oschne na povrchu, v zimě až poté, co úplně proschne celý substrát. Orchideje není třeba rosit. V přírodě jsou sice zvyklé na vlhký vzduch, ale vánek je rychle osuší. Když zůstanou listy delší dobu mokré, rostliny začnou uhnívat. Substrát pro orchideje musí být vzdušný. Takový, aby se ke kořenům rostliny dobře dostával vzduch a s mírně kyselým pH, asi 5,5 až 6.
Abyste podpořili kvetení, dopřejte květině dostatek světla. Důvodů, proč orchidej nekvete, může být více. Převážně je to z důvodu, že je příliš zastíněná. Kořeny orchidejí potřebují dostatek kyslíku, místo dekorativního květináče použijte traději ten speciální s více otvory kvůli proudění vzduchu a také průhledný květináčl, skrz který světlo snadno proniká.
Pro Dudlu napsala: Hana Došlová