Jak pěstovat pivoňky?
Chcete pěstovat pivoňky, ale nevíte, jak na to? Zjistěte na to, jak pěstovat pivoňky a jakou péči potřebují. Co se týče pěstování pivoněk, tak existují 2 druhy – bylinné a dřevité. Bylinné pivoňky jsou typické tím, že dorůstají do výšky přibližně 60–100 cm a květy mají v průměru cca 10 cm. Co se týče květů, tak ty jsou jednoduché a v různých barvách od bílé až po fialovou. Některé odrůdy mají také výraznou vůni.
Mezi nejznámější druh patří pivoňka lékařská. Řízky bylinných pivoněk je nutné zasadit do propustné zeminy. Na zimu pak seschnou až úplně k zemi, ale nemusíte smutnit, protože na jaře vás zase potěší svými pestrobarevnými květy.
Dřevité pivoňky jsou typické větší pevností a barvou květů. Ta je nejčastěji červená nebo žlutá. Květy bývají drobné i větší. Nejznámějším druhem je pivoňka křovitá. V případě velkých mrazů vymrzne tato pivoňka hlouběji. Polokeře pak omrzají jen v oblastech nejmladších částí.
Před výsadbou pivoněk je vhodné půdu pohnojit. Na zimu je pak vhodné do půdy k rostlinám přidat uleželý hnůj, který je bude chránit před mrazy. Důležitá je i správná hloubka výsadby, protože zasadíte-li pivoňky příliš hluboko, nejspíš taková rostlina nebude kvést.
Kolik slunce a vláhy pivoňky potřebují?
Tyto květiny nevyžadují přímé slunce, vystačí si s polostínem. Potřebují ovšem dostatek vody. Maximální množství závlahy jim dopřejte především v období, než začnou kvést. A kde přesně se dají pivoňky pěstovat? Ideální jsou záhony, oblasti kolem řídkých dřevin nebo v trávníku. Vhodná je severní a východní strana.
A jak je to s ochranou rostlin před mrazy? Dobré je, že většina pivoněk je mrazuvzdorná. Mladé rostliny je možné ochránit přihrnutím přibližně 10 cm zeminy k rostlinám, případně je možné je přikrýt netkanou textilií, a ochránit je tak i před podzimními a jarními ranními mrazíky.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková