Spousta lidí miluje rajčata. Jsou dobrá nejen samotná na konzumaci, ale také je velmi využijete i ve spoustě jídel. Obecně se o rajčatech ví, že jsou velkým zdrojem vitamínů. Pokud byste si chtěli rajčata na balkoně vypěstovat i vy, stačí, když si přečtete tento článek, kde vám vysvětlím, co všechno je k tomu potřeba a jak můžete s pěstováním rajčat na balkoně začít.
Jak pěstovat rajčata na balkoně? (Zdroj fotky:
Freepik.com)
Je dobré na začátek zmínit, že rajčata jsou rostlinky, které potřebují sucho a teplo, takže pokud chcete být s pěstováním úspěšní, měli byste je zasadit na takové místo, aby se jim dobře dařilo a vy jste byli úspěšní v jejich vypěstování. Takže pokud už tedy chcete pěstovat rajčata na balkoně, bylo by dobré, abyste měli balkon něčím zakrytý. Rajčata mimo jiné nesnáší vlhkost, naopak sluníčko milují.
Co se týče rajčat, jsou docela náročné na pěstování. Potřebují půdu, ve které je spoustu živin, proto se podle toho musíte zařídit, pokud chcete, aby vám rajčata neumřela. Nejideálnější bude, když si koupíte zahradnický kvalitní substrát - lze ho koupit v téměř každém obchodě se zahradnickými potřebami, takže nemusíte mít strach, že byste ho nemohli sehnat.
Pokud chcete pěstovat na balkoně odrůdy rajčete keříčkového, tak si sežeňte samozávlahové truhlíky, které budou měřit zhruba padesát centimetrů. Do jednoho truhlíku se vám vejdou asi tři sazenice. Samozávlahové truhlíky volíme z důvodu ochrany rajčat proti napadení plísně bramborové - pokud byste je totiž pěstovali v klasickém květináči, je mnohem větší pravděpodobnost, že rajčata plíseň bramborová napadne. Také je dobré mít rajčata nejen na slunném, ale i větraném místě, kde bude zároveň i dostatek vzduchu. Rajčatům se v těchto zmiňovaných podmínkách bude dobře dařit a odmění se vám tím, že vám na oplátku vyplodí dobrá rajčátka.
Pro
Dudlu napsala: Simona Holá
Tip č.2
Jsou dvě možnosti – tou první je vypěstování vlastních sazeniček ze semínek. Pohodlnější je samozřejmě druhá možnost, kdy si zakoupíte sazeničky v zahradnictví a ty si následně zasadíte do truhlíků. Chce to ovšem balkon s orientací na jižní stranu, protože rajčata vyžadují hodně slunce.
Vybrat si můžete z dlouhé řady různých odrůd a velikostí. Rajčata mohou být keříčková či tyčková. V případě tyčkových rajčat pro ně budete potřebovat nějakou oporu, a to z toho důvodu, aby se mohli dobře rozrůstat a zároveň je vítr nepolámal. Opora není nutná v případě rajčat keříčkových. A jak často rajčata v truhlících a jiných nádobách na balkoně či terase zalévat? Podle počasí většinou postačí zálivka jednou denně, a to přibližně 3-5 litrů vody do jedná nádoby. Ideální je dešťová voda, pokud ale tuto možnost nemáte, pak postačí i voda kohoutková, kterou je dobré nechat nějakou dobu odstát.
A jak je to s hnojením? V případě, že si pořídíte speciální zahradnický substrát, tak ten už ve většině případů hnojivo obsahuje, a to vystačí až na 6 týdnů. Teprve poté je vhodné začít s hnojením, a to nejlépe tekutým lignohumátem 1x týdně. V případě, že si povšimnete příliš světle zelených nových listů, pak omezte hnojení na 1x za 14 dní.
A jakou další vhodnou péči byste měli rajčatům pěstovaných na balkoně věnovat? Listy nemusíte zbytečně odstřihávat. Pouze ty, které jsou suché, zažloutlé nebo s nějakými skvrnami. Ty, které se vám zkrátka nebudou zdát, odstraňte.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková
Pokračujte v čtení blogu: