Jak pěstovat rakytník?
Plody rakytníku nejenže krásně vypadají, ale mají i obrovské množství vitaminu C, chrání organismus před volnými radikály a posilují imunitu. A protože keř lze snadno pěstovat i v našich podmínkách, pojďte to zkusit i vy.
Jak pěstovat rakytník? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Chcete-li mít kvalitní keř, který vám dlouho vydrží, kupujte jeho sazenice zásadně v zahradnictví anebo v ovocné školce. Rakytník patří mezi keře dvoudomé, a tak vyžaduje, aby byly blízko sebe vysázeny samčí i samičí keře. Když budete mít na zahradě samostatnou rostlinu, nebude se moci opylit a tudíž ani vytvořit plody. Na jednu samčí rostlinu bude potřebovat dvě až tři samičí – optimálně šest.
Rakytník nejlépe vysazujte na podzim, přes zimu krásně zakoření. Výsadbové jámy důkladně prolijte vodou. Pokud máte na zahradě kyselou půdu, vysypte na dno vápno promíchané s hlínou. Při výsadbě do květníku dejte na dno drenáž, aby mohla přebytečná voda ze substrátu odtékat. Při výsadbě dbejte na to, aby samčí keř byl z návětrné strany. Keře umístěte na slunce a dbejte na pravidelnou zálivku. Dobře poslouží jako neprostupný trnitý živý plot nebo vám zpevní svažitý terén.
Vzhledem k jeho rozvětveným kořenům je nevysazujte blízko záhonů. Keř začíná kvést a plodit většinou až čtvrtým rokem od výsadby. Suché výhony průběžně odstraňujte, tím keř zmladíte, nebude se rozrůstat jen do šířky plodit pouze po obvodu koruny. Dodávejte mu do půdy hnojiva bohatá na fosfor a draslík. Kromě plodů, z nichž je výborný například rakytníkový sirup, můžete využít také výhony a listy. Obsahují stejné látky jako plody, jen v trochu menším množství. Listy usušíte na čaj, z výhonků vyrobíte výborné výluhy.
Pro Dudlu napsala: Hana Došlová