Jak pěstovat rozmarýn?
Rozmarýn lékařský je vytrvalý stálezelený dřevitý keř, jehož drobné lístky jehličkovitého tvaru jsou oblíbenou aromatickou bylinkou. Jeho domovinou je slunné Středomoří a může dorůstat výšky až metr a půl. Protože se dá velmi dobře zaštipovat a tvarovat, vypadá pěkně i jako okrasná rostlina. Ve Středomoří, kde roste divoce, se používá dodnes jako svatební květina. Odnepaměti byl rozmarýn symbolem věrnosti, štěstí a lásky. Římané mu říkali „mořská rosa“. Jak tuto voňavou rostlinku pěstovat a jak ji využít nejen v kuchyni, ale i jako léčivou bylinku, to se dozvíte v tomto článku.
Jak pěstovat doma rozmarýn? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Pěstování rozmarýnu
Jak už bylo zmíněno, rozmarýn pochází z oblasti Středomoří, pro kterou je charakteristické teplé a slunečné podnebí s nižší vlhkostí vzduchu. V našem mírném pásmu přirozeně neroste, aby správně prospíval, potřebuje k životu především slunce a sušší půdu. Je možné pěstovat ho na zahradě i na balkóně či okenním parapetu. Na rozdíl od jiných bylinek ho není nutné často zalévat, proto péče o něj není nijak náročná.
Zde jsou rady pro pěstování rozmarýnu v našich zeměpisných šířkách:
- Rozmarýn pěstujte na slunném místě, aby se k němu dostalo co možná nejvíce slunečních paprsků.
- Keřík rozmarýnu bude nejlépe prospívat v písčité a dobře propustné zemině.
- Rozmarýn není třeba příliš často zalévat, protože nesnese přílišnou vlhkost. V žádném případě by neměl stát ve vodě. Keřík zalévejte teprve tehdy, když půda v květináči zcela vyschne.
- Rozmarýn můžete pěstovat po celý rok, je však nutné ho na zimu přesunout do tepla. Venku se mu bude dařit od května do října (to je jeho vegetační období), poté je nutné ho přesunout do tepla – buď do skleníku nebo domů. Nejlepším způsobem, jak ho pěstovat na zahradě, je zasadit ho do záhonu i s květináčem, aby vám šel před zimou dobře vyndat.
- Během zimy zalévejte rozmarýn co nejméně.
- Během vegetačního období, tedy od května do září, je vhodné rozmarýn hnojit.
- Na jaře je třeba rozmarýn přesadit do nové zeminy. Během přesazování zkraťte kořeny zhruba o třetinu.
Využití rozmarýnu
Rozmarýn má několikeré využití – jako bylinka v kuchyni, jako léčivá rostlina, i v kosmetice. V kuchyni si ho lidé odpradávna cení pro jeho silné kořeněné aroma. Je neodmyslitelnou součástí středomořských jídel, ale velmi oblíbený je dnes prakticky všude. Používá se k ochucování celé řady pokrmů – hodí se do zálivek zeleninových salátů, marinád, na všechny druhy masa včetně ryb a mořských plodů, do nádivek, zapečených brambor a vyrobit se z něj dá i rozmarýnové víno, olej či nálev.
Rozmarýn umí zajímavě ochutit také dezerty, například zmrzlinu. Protože je opravdu silně aromatický, do pokrmů se ho přidává jen trochu. Rozmarýn spoustu zdraví prospěšných látek, je tedy dobrý nejen na talíři, ale také jako přírodní léčivo. Obsahuje silice, třísloviny, flavonoidy, éterické oleje, hořčiny a organické kyseliny. Má antibakteriální účinky, prospívá zdravému trávení, podporuje tvorbu žluči, ulevuje od plynatosti, posiluje imunitu a pomáhá také při bolestech hlavy.
Je výborným pomocníkem při nízkém tlaku, podporuje krevní oběh a má povzbuzující účinky. Na pozoru by se ale měly mít těhotné ženy – nadměrné využívání rozmarýnu může dráždit hladkou svalovinu dělohy. Rozmarýn nachází také využití v aromaterapii – zlepšuje totiž náladu.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.