Jak pěstovat rýmovník?
Preferujete raději alternativní způsoby léčby? Důvěřujete přírodě, co se řešení různých zdravotních potíží týče? Pak vsaďte na rýmovník, který vám pomůže v mnoha ohledech. Rýmovník je totiž skvělou volbou v případě nachlazení nebo rýmy. Navíc díky svým protizánětlivým účinkům působí blahodárně na různé štípance, ekzém nebo drobná poranění.
Jak pěstovat rýmovník? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Tato rostlina dokonce i odpuzuje komáry a další otravný hmyz. Skvělým společníkem se vám stane i v případě bolestí hlavy, vysokém tlaku nebo trávicích problémů. Navíc má také pozitivní účinky v případě stresu a úzkostí.
Vyrobit si můžete i chutný a zdravý rýmovníkový čaj nebo sirup, který je jako stvořený pro užívání nejen v případě respiračních onemocnění, ale také jako prevence. Takový rýmovník si můžete pěstovat i přímo u vás doma. Pro naše podmínky je ideální volbou k celoročnímu pěstování na okenním parapetu. A jak na to? Tato rostlina není příliš náročná na pěstování. Roste téměř sama v květináči a nepotřebuje toho k životu mnoho.
Vyvarovat byste se ovšem měli následujících chyb. Předně nemá rýmovník rád pobyt na ostrém slunci. Zároveň také nesnese teploty nižší než 12°C. Poškodit jej také může průvan nebo příliš častá zálivka. Nevhodné je i větrání v případě mrazivého venkovního vzduchu. Pokud zpozorujete, že jsou stonky dlouhé a tenké, pak nemá rýmovník dostatečnou zálivku. Hnědé tečky na listech naopak značí přelití.
Dopřejte rýmovníku dostatek místa a volnosti. Vhodné je také pravidelně rostlinu rýmovníku přesazovat do větší nádoby, aby měla dostatek místa pro růst. V době růstu se ji pak vyplatí přihnojovat a příliš dlouhé výhonky zastřihávat. Rýmovník dorůstá do výšky přibližně 30 cm. A jak je to s množením této užitečné a na lidské zdraví blahodárně působící rostlinky? Stačí jen odstřihnout dužnaté výhonky a dát je do sklenice s vodou, kde zakoření.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková