UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak přesadit orchidej?

Orchidej je v současné době jednou z nejoblíbenějších exotických květin, která zdobí okenní parapety snad každé domácnosti. Nejrozšířenějším druhem orchideje, kterou seženete v každém květinářství a můžete ji pohodlně pěstovat doma, je orchidej rodu Phalaenopsis neboli můrovec.

jak-presadit-orchidej

Jak přesadit orchidej? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Tento rod patří do čeledi vstavačovitých a sám o sobě zahrnuje na šedesát druhů této rostliny. Pro amatérské pěstování v běžných interiérech jsou určeny tzv. hybridy, které sežene v mnoha barevných variantách od čistě bílé, přes žlutou či růžovou, až po blankytně modrou. Orchidej rodu Phalaenopsis je epifytickou rostlinou, což znamená, že přirozeně žije na jiných rostlinách (nejčastěji na kmenech či větvích stromů), ale neparazitují na nich, vyživuje se nezávisle. Jejím domovem jsou tropické oblasti Asie, Indonésie, Číny, Indie a Nové Guineji.

Přesazování orchideje

Pěstování a péče o orchidej není nijak náročná. Aby vám však dělala radost co nejdéle, je dobré ji jednou za tři roky přesadit do nového květináče. U orchidejí se značně rozrůstá kořenový systém, který nezřídka úplně zaplní celý květináč, což je dobře patrné zvlášť pokud je průhledný. To samo o sobě vůbec nevadí, ale po nějakém čase už se orchidej do starého květináče dobře nevejde a je třeba kořenům udělat prostor, aby mohly dýchat a nezačaly uhnívat. Jak na to?

K přesazení orchideje budete potřebovat nový, větší květináč (nejlépe průhledný) a substrát na orchideje. Ten zakoupíte buď k květinářství již namíchaný anebo od zkušených pěstitelů orchidejí. Orchidej potřebuje především dýchat, proto se pro ni nehodí klasická zemina, ale speciální směs složená z pevnějších částí, např. borové kůry, mechu či kokosových vláken, s co nejmenším podílem rašeliny.

Čím hrubší, tím lepší, jen tak bude substrát vzdušný, lehký a propustný. Při nákupu substrátu pro orchideje si ale dejte pozor na jeho kvalitu, některé předem namíchané směsi bývají plesnivé či napadené škůdci. Orchidej je vhodné přesazovat na konci jara a začátku léta, nikdy však rostlinu nepřesazujte v době, kdy kvete. Přesazování v období květu totiž orchidej značně unavuje.

Samotné přesazení není nijak těžké, provedete ho tak, že orchidej nejprve opatrně vyjmete z květináče a z jejích kořenů očistíte ulpělý starý substrát. Uschlé části kořenů pak odstřihněte či odřízněte. Dejte přitom pozor, abyste neporanili zdravé kořeny. Orchidej poté umístěte do nového květináče a opatrně zasypte čerstvým substrátem. Mezi kořeny ho dostanete tak, že s květináčem budete lehce třepat, nikdy do něj však substrát nezatlačujte - jak už jsem několikrát zmiňovala, kořenový systém potřebuje dýchat, aby nezačal uhnívat a květina prospívala. Pokud budou některé části kořenů koukat z květináče, vůbec to nevadí.

Malá obměna

Orchidej však lze pěstovat ještě trochu jinak. Protože je to přirozeně epifytická rostlina, která se pne po kmenech stromů, můžete květináč vyměnit třeba za kus přírodního dřeva (nesmí však být lakované či jinak chemicky ošetřené) nebo třeba hliněnou desku, a tam orchidej opatrně přichytit. Výsledek bude vypadat velmi neotřele a orchideji se tam bude dařit stejně dobře, jako v květináči.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: