Jak připravit záhony ?
Když skončí zima, pěstitelé netrpělivě přešlapují, aby už mohli začít zahradničit. Jak připravit záhony na vegetaci?
(Zdroj fotky: Freepik.com)
Konečně nastává období růstu. Některé rostliny sice již vykvetly a nebude z nich letos nic, ale to už je holt přírodní zákon. Záhony se po zimě musí zrýt, zbavit plevelu a drnů a kvalitně pohnojit. Rýpání provádíme rýčem. Po zrytí, při kterém vznikají velké hroudy země, přichází na řadu kypření. Kopce půdy musíme rozdrtit hráběmi a půdu rovnoměrně rozprostřít po celém záhonu. Lze použít kultivátor pro hluboké kypření a provzdušnění země.
Hnojíme kompostem, mulčem nebo hnojem. Z organických hnojiv se používá proleželý slepičí trus nebo třeba koňský či kravský hnůj. Pokud si chcete připlatit, investujte do průmyslových hnojiv. Těmito pracemi se záhony skvěle připraví na jarní výsev.
Dobrou vychytávkou do zahrady je vyvýšený záhon. Ten si zapálení kutilové mohou vytvořit sami. Potřebují k tomu dřevo, třeba ze čtyř palet, které stlučou k sobě do tvaru ohrádky. Ty pak naplní výživnou zeminou.
Vyrobit si můžete i pařník neboli pařeniště. Ten slouží především pro předpěstování a rychlení. Díky sklu, které si dáte navrch, budou vaše rostliny v teple. Pařeniště nahrazuje drahé skleníky a fóliovníky. Jen tak venku by semenům ještě byla zima a sotva by vyklíčila, V malém pařníku jsou však rostlinky hezky uzavřené. Pokud ho máte, můžete ovšem použít i skleník. A disponujete-li i speciálním radiátorem, budou vaše rostlinky ještě šťastnější.
V záhonech někdy bývají růže, a ty se na zimu zakrývají. Nyní s příchodem jara, až si budete jistí, že už nemohou udeřit mrazy, nakopčenou zeminu a mulč z růží odhrňte a proveďte radikální jarní řez. Vytrhejte plevel.
Záhony jste zryli, pohnojili a nakypřili? Zvlhčete je vodou a pak můžete vysévat a sázet. Květiny, zelenina a zemědělské plodiny vám budou odměnou ve váze i na talíři.
Pro Dudlu napsala: Petra Sýkorová