Jak rostou houby?
Neznám snad nikoho, kdo by nechodil rád do lesa. Čerstvý vzduch, ticho protkané zpěvem ptáků a okolní zeleň jsou balzámem na duši. V sezóně pak procházku obohatí houby, jejichž hledání je u nás v Čechách snad i sportovní disciplínou posuzovanou množstvím nasbíraných košíků. Zamýšleli jste se ale někdy nad tím, jak houby rostou?
Jak rostou houby? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Při houbaření není krásnějšího pohledu než na tmavě hnědý lesklý klobouček zdobící zeleňoučký mech. Moje prababička vždycky říkala, že růst hub se řídí nejen počasím, ale také fází měsíce. Pokud měsíc dorůstá, houby rostou. O úplňku se to však láme, a jakmile začne měsíc couvat, i houby se z lesa začínají vytrácet. To opět změní nov. Nevím, jak moc je tato poučka pravdivá, ale v naší rodině se traduje z generace na generaci.
Na houby vyrážíme také tehdy, když vidíme, že se po dešti páří z lesa. Vlhko a teplo vytváří ideální podmínky pro růst těchto organismů. Ovšem nenechte se zmást, po prvním zapršení se hned do lesa nevydávejte a nechte houbám chvíli času. Ačkoliv rostou rychle, není to ze dne na den. Pro to, aby se ukázaly v celé své kráse a stihly jim narůst pěkné kloboučky, potřebují průměrně týden až čtrnáct dní.
Hříbek je houbovým králem. Z každé houby má houbař radost, ale z hřibu určitě jednou takovou. Ne každý však ví, že ve svém růstu je poměrně specifický. Nějaký čas mu trvá, než vykoukne nad zem, když se ale tak stane, nabyde několik centimetrů během pár hodin.
Zkušení houbaři a mykologové do lesa vyráží po celý rok. Sbírají ovšem i takové houby, o které bychom my, sváteční houbaři, možná ani pohledem nezavadili. Hlavní houbařská sezóna ovšem vypuká na jaře a vrcholí v průběhu léta a začátkem podzimu. V tomto období někdy bývá houbařů v lese více než hub. A tak se může snadno stát, že je v lese, jak se říká, vysbíráno. Díky našemu článku ale už víte, že nemusíte věšet hlavu, protože za pár dní dorostou houby nové a tak při své další návštěvě lesa neodejdete s prázdnou.
Pro Dudlu sepsala Marie Hlaváčková