Jak se zbavit mušek v květináči?
Drobné poletující mušky kolem pěstovaných rostlin jsou nepříjemným problémem. Buď si je přinesete s nově zakoupenou květinou nebo se objeví po přesazení rostliny do nového substrátu. Jedná se především o smutnice – černý drobný hmyz velký dva až čtyři milimetry. Jsou podobné komárům, jen mají tmavší tělo a nesají krev. Larvy kladou do hlíny, kde se i množí. Živí se vláskovými kořínky, až rostliny postupně zahubí. Vedle toho jejich poletování kolem květináčů není vůbec příjemné.
Smutnicím se daří v teple a vlhku, proto si v domácím prostředí s bohatou zálivkou libují. Larvy si hodují na kořínkách, rostlina začne žloutnout a chřadnout, a o to víc často rostlinu zaléváme, a tím podporujeme líhnutí larev a množení smutnic. Likvidovat byste je měli hned od chvíli, kdy zjistíte, že tento drobný hmyz poletuje kolem květináče a sedá na substrát.
Létající smutnice nejsnáze nachytáte na lepové štítky, které se zapíchnou do květináče k rostlině. Hmyz se na ně přilepí, a nebude se moci dále množit. Larvy můžete zlikvidovat pomocí nejrůznějších insekticidů pro ochranu rostlin nebo výsadbou aromatických bylinek.
Pokud jsou již smutnice přemnožené natolik, že lepové pasti nestačí, existují speciální chemické postřiky ve spreji, které rychle a efektivně hmyz zahubí.
Abyste se pro příště smutnicím vyhnuli, je třeba dodržovat určitá preventivní opatření. Přiměřeně zalévat až tehdy, když vyschne substrát s nově zakoupené rostlinu nejprve umístit do karantény, abyste měli jistotu, že z květináče nezačnou vylétávat mušky.
Abyste měli jistotu, že substrát neobsahuje žádné škůdce, půlku brambory zasuňte do substrátu tak, aby zhruba polovina vyčnívala ven. Během dvou až tří dnů by měl bramborový škrob nalákat ven ze substrátu mušky i larvy.
Pro Dudlu napsala: Hana Došlová