Jak stříhat růže?
Královna zahrad – růže – se stříhá na podzim a na jaře. Když ji před zimou připravujeme na udeření mrazů, vyvarujeme se radikálnímu řez. Ten se dělá až v březnu. V polovině listopadu stačí odstranit vlky (mladé neplodící výhony), suché a poničené větve a zakrátit růži zhruba o třetinu. Silnější haluze určené k odstranění uřízneme malou pilou. Podzimní střih se dělá mezi pátým a osmým očkem, a to pouze u keříkových růží. Skalkových, které zakracovat nemusíte, se to netýká.
Jak stříhat růže? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Na jaře odhrneme nakopčenou zeminu a zkontrolujeme kořenový krček. Poté sestříhneme výhony cca na 5 oček. Růži zbavíme namrzlých a jinak zohavených větví. Jaká očka nechávat? Taková, která rostou ven. Není žádoucí zahušťovat vnitřek rostliny. Hlavní řez se provádí v době vegetačního klidu, proto je vhodný březen, když růže přečkala zimu. Začíná se od země a postupujeme až na vrchol rostlinky. Boční výhony zakracujeme na tři očka a střih vedeme šikmo kvůli zadržování vody, která může růži poškodit, kdyby zmrzla či zavinila nákazu.
Nemějte obavy z tvrdšího zásahu – eliminací nepotřebných větví podpoříte růst a zbytnění těch zdravých (mladých a prosperujících). Pnoucí růže stříháme až po třetím roce růstu, aby měly čas právě na zesilnění. Zhruba dvacet centimetrů nad zemí zakraťte jeden až dva hlavní výhony.
Anglické růže vyžadují větší zastřižení, takže nakonec získají výšku 50–60 centimetrů. Několik hlavních výhonů odstraňte, tím podpoříte růst pěti až devíti dalších. Odřezky zlikvidujte nejlépe spálením, ale můžete je také odvézt do sběrného dvora či kontejneru na biologický odpad. Zabráníte tím nákaze rostliny od možných parazitů.
Čím lépe jarní sestřih provedete, tím bujnější budou květy. Nebojte se použít pákovky (pákové nůžky), ale postačí i obyčejné zahradnické. Nejvhodnější čas je od března do dubna, až budete mít jistotu, že je zima tatam. Kdybyste onen razantní řez provedli už před zimou, vaši rostlinu by to moc nepotěšilo, uhynula by.
Když nějaká růže kvete jen jednou, moc byste do ní neměli zasahovat. U všech typů obecně v době vegetace průběžně odstraňujte suché květy, které rostliny zbytečně zatěžují a nijak jim neprospívají.
Pro Dudlu napsala: Petra Sýkorová