Jak sušit hrušky?
Pokud se vám na zahrádce urodila spousta hrušek, určitě přemýšlíte, co s takovou úrodou provedete. Nějaké hrušky zajisté sníte čerstvé, ale většinu budete asi potřebovat uskladnit nebo zpracovat. Výborný je hruškový kompot, který pak můžete mít třeba ke svačině. Dalším způsobem zavaření hrušek jsou povidla, která můžete použít do koláčů nebo buchet.
Jak sušit hrušky? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Máte-li doma kojence, můžete zkusit vyrobit hruškové pyré a zařadit ho jako dětský příkrm, u kterého máte jistotu, že neobsahuje nic škodlivého. Kromě zavařování se však hrušky i hojně suší. Křížaly z jablek zná určitě každý, ale zkoušeli jste někdy křížaly z hrušek? Pokud ještě ne, je na čase to změnit. Sušené ovoce si zachová cenné minerály i vitamíny, ale musí se sušit šetrně a pomalu. Sušené hrušky představují ideální svačinu na cesty. Nebo si je můžete dopřát při koukání na televizi jako takovou zdravou alternativu mlsání. Pokud usušené hrušky dáte do pěkné sklenice a hezky ji ozdobíte, můžete tak vyrobit i pěkný dárek třeba k Vánocům.
Před sušením se nejprve rozhodněte, jestli chcete hrušky oloupané nebo se slupkou a jestli budete hrušky krájet na plátky (cca 8 mm), půlky nebo čtvrtky. Pokud máte drobnější odrůdu, můžete hrušky ponechat i celé. Z hlediska výživy je lepší nechat ovoce k sušení se slupkou, neboť právě ta obsahuje nejvíc cenných látek. Pro sušení zvolte čerstvé hrušky, které nejsou špinavé, plesnivé, přezrálé a nevykazují hnilobné části. Pak ovoce omyjte a zbavte jadýrek. Abyste zabránili nepěknému zhnědnutí hrušek, ke kterému při sušení přirozeně dochází, doporučuje se před sušením ovoce namočit do vody, ve které je i trošku citronové šťávy (na 250 ml vody připadne 1 lžíce citronové šťávy).
Takto ošetřené ovoce nechte okapat. Připravené ovoce vyskládejte na plech na pečení s pečicím papírem v jedné vrstvě tak, aby se kousky nepřekrývaly. Pak máte na výběr ze třech možností. Můžete hrušky sušit v troubě, sušičce na ovoce nebo jen tak na vzduchu. Nejlepší je sušit hrušky na programu horkovzdušného pečení s ventilátorem. Máte-li plynovou troubu, nechte při pečení pootevřená dvířka. Hrušky pak sušte při nižší teplotě, kterou později zvyšte max. na 50 až 60 °C. Ke konci sušení teplotu znovu postupně snižujte.
Pokud upřednostníte variantu sušení hrušek na vzduchu, zvolte k tomu parapet nebo radiátor. Vyhýbejte se akorát přímému slunečnímu svitu a prostředí s vysokou vlhkostí vzduchu. Máte-li sušičku, prostudujte si návod ke konkrétnímu výrobku. Nicméně hrušky budete sušit cca na 57 °C asi 8 až 15 hodin. Hotové ovoce poznáte tak, že je pevné a pružné. Správně usušené a uskladněné hrušky vám vydrží minimálně rok. Skladujte je v uzavíratelné nádobě na suchém a tmavém místě při pokojové či nižší teplotě.
Pro Dudlu napsala: Tereza Strohmeierová