Jak vyčistit studnu?
Z důvodu, že se na území Česka potýkáme s nadměrným suchem a nedostatkem vody, uchyluje se mnoho majitelů rodinných důvodů k vlastní studně. Taková studna je totiž velmi cenným zdrojem pitné nebo alespoň užitkové vody. Ta tak může posloužit třeba alespoň k zalévání zahrady.
(Zdroj fotky: Freepik.com)
Jednou za čas si taková studna žádá důkladné vyčištění. V opačném případě bychom se mohli potýkat s kontaminovanou vodou a v horších případech by mohlo dojít i k poničení čerpadla domácí vodárny. Znečištění vody může také negativně ovlivňovat její chuť. Příčin takového znečištění je mnoho – od napadaného a tlejícího listí či dřeva, přes žížaly až po prosakování odpadních vod z okolí. Jak vyčistit studnu, tak abyste mohli být maximálně spokojeni s kvalitou vody z ní? Znečištění můžete snadno předejít i do budoucna. Stačí jen dno studny vyskládat pískem nebo štěrkem.
A jak se pustit svépomocí do takového vyčištění kopané studny? Prvním krokem je odčerpání veškeré vody ze studny pryč. Následně je nutné ručně odebrat i neodčerpanou zakalenou vodu. Poté důkladně mechanicky pomocí kartáče očistěte stěny studny. Ty následně vydezinfikujte, ideálně Savem. Důležité je opravit i různá poškozená místa. Finálním krokem je pak očištění vnitřních částí studny tlakovou vodou. Pokud je to nutné, vyměňte i pokryv dna. Ideální je vyčistit i přítoky ke studni.
Poté nechte do studně přitékat vodu, kterou postupně odčerpávejte, a to až do té doby, dokud nezmizí zakalení. Na závěr pak do studně nalijte dezinfekční prostředek a ten nechte působit po dobu 1-2 dnů. Od této chvíle je možné vodu ze studně používat jako užitkovou, tedy třeba na zalévání zahrady nebo mytí auta. Po uplynutí přibližně 3 týdnů je vhodné provést kontrolní rozbor vody. V případě, že je rozbor v pořádku a voda je tak nezávadná, je možné vodu ze studně používat i jako pitnou.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková