UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vypadá dřevomorka?

Dřevomorka domácí (latinsky Serpula lacrymans) je dřevokazná houba, která je postrachem všech chatařů a majitelů dřevostaveb. Za velmi krátkou chvíli totiž dokáže napáchat dramatické škody na majetku.

jak-vypada-drevomorka

Jak vypadá dřevomorka? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Napadá zpracované dřevo převážně z jehličnatých stromů, ale i měkkých listnáčů. V obydlí vás může potrápit například v nábytku, podlaze, dveřích, dřevěných stěnách či trámech. Nejprve dřevo rozkládá, po čase dokáže nabourat statiku celé konstrukce (stropu, střechy atd.). Velmi rychle roste (v ideálních podmínkách i 6 mm za den) a rozšiřuje se na větší vzdálenosti. Dokáže růst i ve zdivu a omítce. Tento článek vám poradí, jak taková dřevomorka vypadá, jakou prevencí lze zabránit jejímu vzniku a co případně dělat, když už se u vás doma dřevomorka usídlí a vy ji potřebujete zlikvidovat.

Plodnice je plochá, rozlitá, nahnědlé barvy a má bílé okraje. Má rozličný tvar i velikost (nejčastěji se udává průměr 5 až 50 cm). Trochu vzhledově připomíná známého choroše. Plodnice při růstu produkuje velké množství vody, která je zase potřebná pro její další růst. Sama si tak vytváří ideální prostředí růstu. Zralé plodnice vyrábí mnoho výtrusů, které mají klíčivost i několik roků. Primární podhoubí vypadá jako bílá vatová vlákna, sekundární pak jako jemné bílé kořeny. Přes tato vlákénka se rychle dokáže rozšířit do celé budovy. Podhoubí lze připodobnit k pavučince.

Ze začátku je dřevomorka nenápadná, později je z napadeného dřeva cítit houbová vůně. Základem prevence před dřevomorkou je udržení vlhkosti dřeva pod 18 %. Musíme tedy zajistit, aby do naší stavby netekla voda. Dále je podstatné, aby byl prostor dobře odvětratelný. Proto je dřevomorka častěji přítomna v objektech, které jsou užívané jen sporadicky a nejsou tak pravidelně větrané. Kromě těchto prvků ochrany, na které je třeba brát zřetel již při samotném plánování a stavbě nemovitosti, existuje i možnost chemického ošetření. Chemickou impregnaci dřeva provádí mj. i specializované firmy.

Pokud se u vás bohužel již dřevomorka vyskytla, pusťte se do její likvidace co nejdříve. Snižte vlhkost prostoru. Zbavte se plodnice dřevomorky. Obraťte se na statika, aby zhodnotil vážnost situace. Vyměňte poškozené části budovy. Napadené dřevo ideálně spalte daleko od svého pozemku. Chemicky (fungicidním prostředkem) ošetřete zdravá místa a vyměněné části. Mějte na paměti, že dřevomorka se jen tak nevzdává, a proto je snad nejlepší obrátit se na tým profesionálů, kteří mají k dispozici víc možností likvidace, např. mikrovlnnou technologii.

Pro Dudlu napsala: Tereza Strohmeierová

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: