Jak vypěstovat lilek?
Lilek vejcoplodý známý také jako baklažán se k nám dostal z Indie už ve 14. století. Nejznámější jsou fialové a až do černa zbarvené plody, existují ale i žluté a bílé odrůdy.
Jak vypěstovat lilek? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Jak pěstovat lilek?
Protože pochází ze subtropické oblasti, je velmi náročný na teplotu. Dokonce náročnější než je paprika. Aby semínka vyklíčila, potřebují teplotu mezi 25 a 30 °C. Při ostatních teplotách je klíčivost velmi nízká. Pro další růst rostlina vyžaduje teploty mezi 20 a 28 °C během dne, v noci mezi 16 a 18 °C. Při denních teplotách pod 18 °C růst značně zpomaluje a okolo 10 °C se úplně zastavuje. Takže pokud nebydlíte v teplejších jižních oblastech republiky, doporučujeme pěstovat lilek ve sklenících nebo fóliovnících.
Kromě teploty, je lilek je náročný i na zálivku. tu nejvíce vyžaduje od poloviny července do konce srpna. Nebude-li mít dost vody, začnou opadávat květy nebo nasazené plůdky. Nejraději má spodní kapkovou závlahu. Do půdy bude třeba dodat organické hnojení během podzimním rytí. Daří se mu na zahrádce po košťálové a cibulové zelenině, po ředkvičkách, salátu nebo špenátu, okurkách a fazolích. Určitě lilek nesázejte dvakrát po sobě na stejné místo nebo po rajčatech, paprikách, nebo bramborách.
Když si předpěstujete ze semínek sazenice, ve fázi zrodu děložních lístků mladé rostliny pikýrujeme na vzdálenost cca 8 až 10 cm do truhlíků nebo jiných nádob. Rostlinky od druhé poloviny května až začátkem června můžeme začít pomalu otužovat. Po přesazení na venkovní stanoviště lilek dorůstá výšky okolo 60–70 cm, ve skleníku a fóliovníku ještě výše a bude tak vyžadovat oporu.
Vzhledem ke slabému růstu rostliny, lze lilek roubovat na silné rajčatové podnože. Díky tomu může lilek čerpat sílu a živiny z hlubší půdy, díky čemuž bude mít více plodů. Plody sklízejte, jakmile dosáhly své velikosti, na omak jsou pevné a na povrchu lesklé. Při sběru ponechejte na plodu stopku asi 3 cm dlouhou. Nenechávejte lilek přezrát, nebyl by chuťově dobrý. Plody jsou velmi bohaté na pektin, který je prospěšný pro lidský organismus, snižuje hladinu cholesterolu v krvi i krevní tlak a napomáhá při vylučování těžkých kovů z organismu. Podporuje rozvoj střevní mikroflóry a pomáhají proti vzniku rakoviny.
Pro Dudlu napsala: Hana Došlová