Jak založit kompost?
Kompost přináší spoustu výhod. Jedná se o levnou likvidaci organického odpadu a zároveň tím také snižujete množství odpadu ve vaší popelnici. Vzniklou směs navíc můžete využít na zahradu jako kvalitní hnojivo. Jak a kdy takový kompost založit?
Jak založit kompost? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Ideálním obdobím pro založení kompostu je podzim, a to z toho důvodu, že začíná opadávat listí a odkvétají květiny. Tímto obdobím se ale nemusíte striktně řídit, protože kompost lze založit i kdykoliv během celého roku. A jak na to? Základem je zvolit si kvalitní kompostér. Ten může být dřevěný nebo plastový. Často si můžete díky montovaným dílům upravit výšku kompostéru podle vašich potřeb.
A na jaké ho umístit místo? Ideální je zvolit si roh zahrady tak, aby vám nejen nepřekážel, ale také nepůsobil rušivým dojmem. Zároveň je také vhodné zvolit polostín, skvělou volbou je jeho umístění pod listnatým stromem nebo keřem. V případě umístění na přímé slunce by totiž docházelo k vysušování kompostu.
Pokud máte kompostér sestavený a umístěný na vámi zvoleném místě, na jeho dno položte vrstvu slámy nebo drobné větvičky. Tato vrstva zajistí přísun vzduchu a zabrání šíření zápachu. Jestliže máte v plánu do kompostu přidávat třeba posekanou trávu, je vhodné kompost promíchávat i s trochou zeminy, což dá prostor pro práci různých mikroorganismů.
Co do kompostu jako takové patří a co už nikoliv? S klidem můžete použít i různé zbytky z kuchyně jako jsou slupky od ovoce a zeleniny, skořápky od vajec a ořechů, odkvetlé květiny, lógr z kávy, čajové sáčky, popel ze dřeva, piliny, větve a další podobný odpad. Vyvarujte se přidávání slupek z citrusových plodů, plevele a rostlin, které jsou napadené škůdci, masa, kostí, kamenů a podobného odpadu.
Kompost by neměl být ani moc suchý, ani moc vlhký. Pro jeho zvlhčení postačí občasné pokropení vodou. Použít můžete i různé urychlovače procesu, které se postarají o zrychlení celého procesu.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková