Jak zazimovat begonie?
Begonie jsou velmi oblíbenými okrasnými rostlinami. Jsou nenáročnými kráskami, které nevyžadují příliš mnoho péče. Tyto květiny se pyšní svými typickými sytě barvenými květy. Skvěle se hodí do truhlíku i do záhonu a radost vám svojí krásou mohou dělat od jara až do podzimu. Radost vám mohou dělat nejenom venku, ale také uvnitř. Jsou totiž vhodné i jako pokojové rostliny. Jak ovšem takové begonie připravit na zimní sezonu a jak je zazimovat, aby vám mohly dělat radost více sezon po sobě?
Begonie jsou připraveny k zazimování v období kolem konce října. Přibližně v tomto čase by také mělo nastat ukončení zálivky begonií. V té době je ideální čas na vyndání hlíz i s kořeny ze zeminy. Hlízy se v zemině nacházejí těsně pod povrchem, vyplatí se proto trocha obezřetnosti, aby nedošlo k jejich poškození.
Následně takto vyjmuté hlízy očistěte od zbytků stonků, listů a zeminy. Nadzemní části hlíz zkraťte přibližně na délku 5 cm a nechte je proschnout. Poté takto očištěné hlízy begonií opatrně zabalte do novin a vložte je nejlépe do dřevěné bedny.
Dřevěnou bedýnku se zabalenými hlízami begonií uložte na nějaké chladné místo tak aby mohly pohodlně přezimovat. Ideální teplota pro přezimování begonií by se měla pohybovat kolem od 0-10° C. Hlízy je taktéž možné umístit do bedýnky se suchým, lehce propustným substrátem, s důkladně nakypřenou půdou.
A jak ukončit zazimování, kdy nejlépe begonie zasadit? Ideální dobou pro předpěstování je únor. Před výsadbou musí nejprve hlízy begonií naklíčit a měly by být proto ve vlhkém a teplém prostředí. Pro správný a zdravý růst je nutné zajištění teploty kolem 20° C, propustný substrát a dostatečně velký květináč. Poté, co venku nehrozí mrazy, pak je vhodné začít s jejich postupným venkovním otužováním.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková