Jak zazimovat růže?
Jak připravit růže na zimu, aby nezmrzly? Na podzim (cca v polovině listopadu) nejprve odstříhneme plody a vlky (podnože, které neprodukují, a jsou tedy nadbytečné). Odstraníme také suché větve a ty, které rostou přes sebe nebo nějak překážejí – pnou se do omítky, překážejí v průchodu a podobně. Pokud jsou některé špatné haluze silnější, nebojíme se použít pilku. Také se zbavíme listí.
Jak zazimovat růže? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Pak růži přivážeme ke kůlu. Dodáme jí živiny kompostem či chlévským hnojem a nakupíme na ni zateplující hroudu země – do výšky 10–30 cm. Poté rostliny přikryjeme chvojím či jutovými pytli, které je ještě více izolují od chladu. Navrch můžeme dát ještě mulčovací kůru či netkanou textilii, která musí být světlá, protože v tmavé by se růže zapařila. Hlídejte předpověď a pokud bezpečně víte, že již nebude méně než mínus 4 °C, ochranu sundejte. Nakopčení je vhodné sejmout až v druhé polovině května.
Každý typ růže vyžaduje jinou péči. Třeba růžičky, které máte v květináčích, byste měli zavčasu zasadit do země, aby se ještě před udeřením mrazu ujaly. Keřové růže se obvykle přikrývají do tří čtvrtin. Použít se dá i sláma či listí, zkrátka co máte po ruce a může zajistit výhřevnost. U stromkových růží se to dělá tak, že se kmínek ohýbá (mají vrchol vysoko). To ovšem nelze, když ji máte v květináči.
A tak obalíme korunu i kmínek jutou, pytlovinou či netkanou textilií. Ještě předtím sestříhneme o jednu třetinu její odkvetlou část – to uděláme i u keřové růže. Pnoucí zakracovat nemusíme. Všechny ostatní (půdopokryvné a jiné) ano. Provedeme to, až budou listy spadané – nejsou tam žádoucí, neboť zbytečně zahnívají a na růži se množí nežádoucí mikroorganismy. Fólii přivazujeme provázkem.
Radikální řez se dělá až v předjaří – v březnu. Na podzim provádíme jen to nejdůležitější, aby rostlinu nespálil mráz. Jak vidíte, zazimování růží není nic složitého. Tak ať vám dělají parádu a hezky voní.
Pro Dudlu napsala: Petra Sýkorová