Jak zničit puklice na květinách?
Puklice je hmyz, který rostlinám škodí tím, že saje jejich šťávu tak dlouho, dokud rostlina neuhyne. Při napadení, květiny postupně přestávají růst, méně kvetou, listy začnou žloutnout a celá květina odumírat.
Puklice najdete většinou na spodní straně listů, v záhybech a kolem čerstvých pupenů. Vytváří si kolem sebe voskovitou schránku, kterou se brání před nepřáteli i chemickými postřiky. Napadají řadu rostlin, keřů a stromů, nejvíce však orchideje, fíkusy, juky a pokojové kapradiny.
Samičky nakladou bílé shluky vajíček přímo pod sebe a voskovitou zátkou chrání sebe i nakladená vajíčka. Produkují lepkavé výměšky, které vedou ke vzniku plísní na rostlině.
Když je doma objevíte, napadené rostliny vynést ven na zahradu. Zde je šance, že je nějaký hmyzích predátorů lehce zlikviduje. Možné je i mechanické ostranění pomocí nehtu nebo ostrého předmětu a dokončit chemickým nebo bio postřikem.
Všechny napadané rostliny je třeba držet v izolaci, velmi rychle a snadno se šíří. Odstranění všech viditelných puklic, vajíček a larev ještě bohužel neznamená, že jste se jich nadobro zbavili. Často se schovávají i uvnitř zeminy a na dalších hůře dostupných místech. Možné je preventivně rostlinu přesadit a vyměnit substrát.
Pro Dudlu napsala: Hana Došlová