Jak zpracovat rýmovník?
Koupili jste si domů rýmovník, který se vám pořádně rozrostli a nejste si jisti, co s ním? Rýmovník je hotovým zázrakem, a to nejenom při rýmě, ale i při spoustě dalších obtížích. Pomáhá zmírňovat menstruační bolesti a skvěle funguje na nejrůznější poranění kůže. Kromě toho také pomáhá při léčbě artritidy, snižuje horečku a léčí problémy s trávením. Navíc má i sedativní účinky a zlepšuje tak stres a úzkostné stavy. A navíc je jeho pěstování opravdu nenáročné. Zjistěte, jak zpracovat rýmovník, abyste si jeho blahodárné účinky mohli užívat naplno.
(Zdroj fotky: Freepik.com)
Z listů rýmovníku si můžete vyrobit třeba sirup. A jak na to? Listy rýmovníku rozdrťte a navrstvěte jej do sklenice o zvolené velikosti střídavě s medem. Vrchní vrstva musí být z medu. Celou směs důkladně stlačte a sklenici uzavřete. Sklenici nechte přibližně 3 týdny na světlém místě a po uplynutí této doby směs přeceďte. A již by měl být chutný a zdravý sirup na světě. Uchovávejte jej v ledničce a užívejte podle potřeby. Přidat jej můžete třeba do čaje.
Další možností je mast z rýmovníku. Na tu budete potřebovat 20-30 lístků a 200 g tuku. Ideální je vepřové sádlo. V hrnci si tuk rozehřejte a poté k němu přidejte listy rýmovníku. Při udržování mírné teploty nechte směs přibližně 2 hodiny louhovat a občas ji promíchejte. Poté směs odstavte, nechte vychladnout a následně uložte alespoň na 24 hodin do lednice. Následující den směs opět zahřejte a celý postup opakujte, ovšem s tím rozdílem, že vychladlou směs nalejte do předem připravených nádob a tyto pak už skladujte v chladu. Skvěle funguje při průduškových onemocněních, kdy stačí mastí pomazat hrudník. Využití si najde i při drobných kožních poraněních.
Rýmovník si svoje využití najde i jako přírodní repelent. V takovém případě stačí pěstovat na balkoně, kde odpuzuje otravný hmyz jako jsou mouchy nebo komáři.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková