Co je psinka?

Psinka je akutní virové onemocnění, které postihuje především psy, ale také fretky a různá divoká zvířata, nejvíce psovité a lasicovité šelmy. Nemoc je extrémně nakažlivá a způsobuje ji Canine distemper virus (CDV, latinsky virus febris contagiosae canis). Patří mezi RNA viry z čeledi paramyxovirů a pro svou podobnost s virem spalniček se onemocnění přezdívá také psí spalničky. Smutným faktem je, že tato choroba bohužel není léčitelná a ve chvíli, kdy se projeví první příznaky, už je většinou pozdě a onemocnění dříve či později vede ke smrti mazlíčka.

co-je-psinka

Co je to psinka? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Nákaza psinkou

Psinka se dostala do Evropy v 18. století a zahrnuje čtyři různé formy, které se dělí podle lokalizace nákazy a příznaků – kožní, plicní, nervová a střevní. Když se zvíře psinkou nakazí, ve většině případů netrpí pouze jednou variantou, ale často přechází jedna forma onemocnění v další a další, nabalují se na sebe jako sněhová koule.

Nákaza virem psinky je bohužel velmi snadná, nejčastěji k ní dochází v chladných částech roku, kdy se viru daří nejlépe. K šíření viru dochází nejvíce během kontaktu s jiným nakaženým zvířetem prostřednictvím jeho tělesných sekretů a výměšků (slin, moči, stolice či hlenu), ale také kapénkovou infekcí, kdy je virus vdechnut ze vzduchu. Inkubační doba od nákazy do projevu prvních příznaků onemocnění je poměrně dlouhá, pohybuje se v rozmezí jednoho až dvou týdnů.

Příznaky psinky

Prvním projevem psinky je velká únava a nechuť k jídlu. Pes začne být viditelně bez energie, působí smutně, může být spavý a nechce žrát. Můžete pozorovat i významné změny v jeho chování, kdy hravý pes najednou přestane mít zájem o dění kolem sebe a hru, klidný pes může být naopak nevrlý až agresivní. Později se přidá teplota až horečka a kožní vyrážka.

Dále se objevuje kašel, hustá hlenovitá sekrece z čumáku a očí, případně i zápal plic, průjem a zvracení a popraskání polštářků na tlapkách a praskliny na čumáku. V posledním stadiu onemocnění pak dochází k nevratnému poškození nervové soustavy. To se projevuje křečemi, epileptickými záchvaty, třesem či částečným ochrnutím. Nakonec nastává smrt.

Léčba psinky

Jak už bylo zmíněno, psinka bohužel přes veškerou snahu a pokrok léčitelná není. Veterinář obvykle předepíše léky na tlumení příznaků a zpomalení progrese nemoci – antibiotika pro prevenci sekundární bakteriální infekce, antiepileptika, antipyretika proti horečce a další léky podle konkrétního stavu a potřeby.

zverimex

Prevence psinky

Psinkou se může pejsek nakazit ani nevíte jak, nákaza může číhat klidně i v lese, kde se mohou pohybovat jiná nakažená zvířata, například lišky nebo kuny. Větší riziko nákazy je pak samozřejmě u psů, kteří jsou podvyživení či jinak nemocní nebo mají oslabenou imunitu. Proto naprostým základem je pestrá a vyvážená strava pejska, dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a dobrá psychická kondice.

To ale přesto nemusí vždy stačit, jelikož se jedná o silně nakažlivé virové onemocnění, mohou ho chytit i zdraví a silní psi. Na místě je tedy určitě zvážit očkování proti psince. To sice není povinné, nicméně velmi doporučované, protože poskytuje jedinou skutečnou ochranu před tímto těžkým onemocněním.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si potřeby pro zvířátka:

Pokračujte v čtení blogu: