Pořídili jste si pejska, pomalu ale jistě se sžíváte a vy řešíte různé otázky ohledně výchovy a péče o něj? Kromě krmení, výchovy a případného výcviku budete také řešit to, jak často takového psa koupat. Jaká je tedy správná frekvence mytí, stačí pouze voda nebo je vhodné zvolit i nějaké speciální přípravky?
Jak často koupat psa? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Rozdíl je v tom, zda máte dlouhosrstého nebo krátkosrstého psa. Ti krátkosrstí nevyžadují tak častou péči jako dlouhosrstí. Psa koupejte spíše méně než často. Obecně platí, že byste psa neměli koupat častěji než 4x do roka. Příliš častým mytím byste pejskovi spíše ublížit. Jeho srst by totiž pomalu ale jistě začala ztrácet svoji samočistící schopnost. A zároveň by se také zkracoval interval, kdy kůže psa začne zapáchat.
A jak to řešit v období podzimu, kdy se často z procházky vracíte se zabláceným nebo promočeným pejskem?
I v takovém případě většinou nemusíte psa koupat celého. Ideálním řešením je vyčesání špíny a prachu speciálním kartáčem. Mokrou srst pak můžete otřít ručníkem. Vyplatí se preferovat kartáčování před koupáním samotným. Většina psů česání miluje více než koupání.
Dochází totiž k uvolnění a vyčesání chlupů a také úlevě od svědění a příjemné masáži. Zablácené a špinavé tlapky pak můžete jednoduše umýt v lavoru s vodou. V případě, že chcete psa koupat venku, nechte si to spíše na teplé počasí, aby nedošlo k prochladnutí psa. A teplota vody? Ta by měla mít ideálně 38–40 °C, což odpovídá teplotě psa.
A jak je to s používáním kosmetických přípravků?
Při koupání používejte speciální šampon určený pro psy, který jemně vmasírujte do srsti. Vyvarovat byste se měli přílišného namáčení uší. Ty raději udržujte v suchu. Důležité je postupné navykání na vodu. Psa proto nejprve polévejte vodou z malé nádoby. Začněte u těla a postupujte až k hlavě, kterou si nechte na konec.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková