Na první pohled se může kočka jevit jako nenáročný strávník, který si přijde k mističce, kdy se mu zachce. Jako páníčci byste měli mít stravování vašeho mazlíčka více pod kontrolou, protože neomezený přístup k potravě může vyústit v nadváhu a způsobit vašemu mazlíčkovi zdravotní problémy. Jak tedy krmit, abyste kočičce neškodili?
Jak často krmit kočku? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Jak krmit kočku:
Kočka je lovec. V přírodě se nají dvakrát až třikrát denně podle toho, co a kdy si uloví. To znamená, že pro dospělé kočky je přirozené jíst po malých porcích 2 - 3 krát denně. Kočičkám chovaným v bytě musíte množství jídla upravovat podle věku, kondice, aktivity, plemene a zdravotního stavu.
- Hlavně krmte kvalitně: Dbejte na to, aby krmivo obsahovalo dostatečné množství bílkovin, vitamínů, minerálních látek a stopových prvků, které kočka potřebuje pro zdraví. Granule, které vyberete, by neměly obsahovat hodně soli, protože zatěžuje ledviny. Pokud krmíte jenom suchým krmivem, vždy dbejte, aby měla vaše kočička neomezený přístup k čerstvé vodě. Ideální je kombinace suchého a vlhkého krmiva, přičemž dejte na doporučení chovatelů, nikoli na cenu. Drahé ještě neznamená kvalitní.
- Kolik krmiva na den: Obecně se udává, že průměrná kočka potřebuje 24-35 kilokalorií na 0,5 kg. Venkovní aktivní kočka potřebuje kalorií více, kočka, která vám celý den proleží na gauči, méně. Pro přibližnou představu se krmná dávka může pohybovat od 130 g do 300 g krmiva na den, brát v potaz musíte věk, plemeno a momentální stav zvířete.
- Koťata: Koťátka krmíme malými porcemi 4 - 6 krát denně. S přibývajícím věkem přecházíme z mleté stravy na kousíčky a pevnou stravu, a zároveň snižujeme frekvenci krmení až na 2 - 3 krmení za den. Podávaná strava by měla mít pokojovou teplotu. Pravidelně sledujte váhu koťátek a zaznamenávejte si ji, abyste viděli, zda koťátka prospívají.
- Dospělá kočka: Zdravou dospělou kočku stačí krmit 2 - 3 krát denně. I u dospělých podáváme menší porce. Snažte se kočku krmit stále na stejném místě ve stejnou dobu. Dopřejte kočičce klid a dejte jí 30 minut, aby se v klidu najedla. Po té zbytky jídla odstraňte a pečlivě umyjte misku. Ani suché krmivo by nemělo zůstávat v misce do druhého dne.
- Březí kočka: Čeká vaše kočka koťátka? To je skvělá zpráva! Jen nezapomeňte přidat na bílkovinách, vitamínech a minerálech. Březí kočce dávejte větší porce 3 - 4 krát denně.
- Seniorky: U kočičích babiček a dědečků hraje velikou roli stav chrupu. S věkem zoubky padají, takže je pro kočky obtížné vypořádat se s pevnou stravou. Volte raději měkčí krmiva a podávejte je 3 - 4 krát denně.
Čištění trávicího traktu
Kočky chované v bytě si jednou za čas potřebují vyčistit bříško od spolykaných chlupů. V přírodě si ulevují okusováním a pojídáním trávy. Kočkám chovaným v bytě můžete podat trávu nebo papyrus v květináči. Jiným řešením je pravidelné podávání speciální maltózové pasty, která se podává jednou denně. Existují ale také krmiva, ve kterých je složka pro lepší trávení obsažena, většinou se označují pojmem hairball care.
A proč je to důležité? Protože kočce se spolykané chlupy špatně tráví, hromadí se v žaludku a mohou pak představovat velký problém, který v pokročilém stádiu vyřeší už jenom operace. Prevence se tedy vyplatí.
Pro Dudlu napsala: Dita Polívková