S pořízením pejska na vás čekají nejenom radosti, ale také starosti. Jednou z nich je pravidelné odčervování psa, které je nezbytné pro zachování zdraví a zamezení množení různých typů červů jako jsou škrkavky, tasemnice, měchovci, svalovci a další. Jak často by se vlastně takový pejsek měl odčervovat a jakým způsobem?
(Zdroj fotky: Freepik.com)
Psi rádi chodí ven. A právě venku se častokrát setkávají s dalšími psy a mohou také přijít do kontaktu s nejrůznějšími parazity a larvami. Ty mohou nadělat v těle nepříjemnou paseku a způsobit tak zdravotní komplikace. Proto je doporučeno psy v pravidelných intervalech odčervovat a zabránit tak neblahým důsledkům.
Odčervení psů tak patří k jedním ze základních úkonů ze strany jejich majitelů. Pravidelným a správně provedeným odčervením také zabráníte mimo jiné i přenosu na další mazlíčky, lidi z okolí nebo děti.
Rozdíl je s odčervováním u psů a fenek. U fenek by k němu mělo dojít při krytí a následně po porodu společně s jejími štěňaty. V případě, že je fena březí, tak se odčervování nedoporučuje. U štěňat se pak doporučuje provést první odčervení již ve 2 týdnech věku. V tomto případě se používá odčervovací pasta.
Poté se odčervování provádí pravidelně každé 2 týdny, a to až do 3 měsíců věku. Následně se od tohoto věku odčervuje každé 3 měsíce do roku věku. U dospělých psů to pak je přibližně v intervalech po 3–6 měsících. U větších psů pak k odčervení poslouží speciální tablety.
Odčervovací přípravky neboli vnitřní antiparazitika v podobě tablet jsou nejčastějším produktem určeným na odčervení psů. Mohou být klasické anebo také ochucené, a to především pro ty pejsky, které běžné léky odmítají z důvodu jejich chuti. Pro štěňata jsou pak určené odčervovací pasty, které jsou vhodné z důvodu snazšího dávkování a také vyšší pravděpodobnosti, že ho štěně spolkne.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková