Andulky patří k nejmilejším domácím mazlíčkům. Jedná se o společenské, živé a chytré zvířata s krásným barevným peřím. Bonusem je, že jejich chov je poměrně snadný, takže se hodí i pro úplné začátečníky. Navíc nebudete muset do andulek investovat moc peněz. Nicméně i nenáročný chov těchto papoušků má svá pravidla, která je důležité vzít v potaz a kterými je nutné se řídit. Co musíte o andulkách a jejich chovu vědět před tím, než si je pořídíte?
Jak chovat andulky? (Zdroj fotky: Freepik.com)
O andulkách
Andulka neboli papoušek vlnkovaný patří mezi společenské exotické papoušky. Svůj původ má v Austrálii a Tasmánii, kde se ještě dodnes ve volné přírodě nachází. Do Evropy se dostala v polovině 19. století. Andulka má zhruba 20 cm a existuje v různých barevných kombinacích. Dožívá se zhruba 10 let.
Single, pár nebo skupina andulek?
Andulku lze chovat samotnou, může být v párech nebo ve skupinkách. Můžete ji dokonce chovat i s jinými druhy papoušků. Snese se výborně s korelami, dohromady to však nefunguje s agapornisy, kteří bývají k papouškům jiných druhů poměrně agresivní.
Jakmile opustí andulky svoje rodiče, začnou žít v hejnech. Posléze vytvoří silnou vazbu ke svému partnerovi, která jim vydrží celý život. Proto se doporučuje, aby žilo v kleci více andulek dohromady. Pokud budete chtít chovat andulku ve skupině s jinými andulkami, je důležité, aby byl ve skupině samec navíc. Pokud bude navíc samice, bude vyvolávat ve skupině různé spory. Bude agresivní vůči jiným párům, rozbíjet jim vajíčka nebo zabíjet jejich mláďata.
Pokud se však rozhodnete chovat jen jednu andulku, dbejte na to, aby se necítila sama. Ujistěte se, že budete mít dostatek času, abyste se jí mohli věnovat. Pokud je andulka sama, dá se snadno ochočit. Pořiďte si andulku ideálně v jejich 5 týdnech. Poté ji nechte pár dní v kleci, aby se mohla rozkoukat a zvyknout si na nové prostředí. Ke kleci přistupujte vždy opatrně, nedělejte žádné prudké pohyby.
Andulka si na vás musí nejprve zvyknout!
Nejprve prostrčte vaše prsty přes mříže klece a nabídněte jí v nich třeba kousek salátu nebo nějaké jiné dobroty. Časem můžete vložit pomalu celou vaši ruku do klece. Až se nebude bát, můžete otevřít dvířka klece a ruku dát před ně. Brzo nebude mít problém z klece vyletět a sednout si na vaši ruku s pamlskem.
Po zhruba dvou týdnech od jejího pořízení by si na vás andulka měla zvyknout a mohli byste ji vypustit z klece, aby se dostatečně proletěla po místnosti. Měla by se prolétnout minimálně jednou denně alespoň na jednu hodinu. Před samotným vypuštěním se ujistěte, že máte zavřená všechna okna, dětské pojistky v zásuvkách apod. Zkontrolujte také, zda nejsou v místnosti věci, o které by se mohla andulka zranit. Neměl by v ní být otevřený oheň, trnité nebo jedovaté rostliny, ostré předměty apod. Dávejte pozor, aby jiní domácí mazlíčci andulku neohrožovali.
Pro některé andulky není problém naučit se pár slov nebo napodobit různé zvuky, pokud žijí samy. Mluvte na ni laskavým tónem, nemluvte příliš hlasitě. Nedávejte jí do klece figurku andulky, protože si myslí, že se jedná o reálnou andulku a po nějaké době ji frustruje, když figurka neodpovídá. Andulky jsou velice hravé. Budou si rády hrát s rolničkou, kuličkou, hledat vámi schované dobroty, sedat vám na rameno, koukat se na to, co děláte apod.
Klec na andulky
Předtím než klec postavíte na určité místo, ujistěte se, že na něj nepraží prudké slunce nebo nestojí v průvanu. Andulkám nesvědčí ani cigaretový kouř nebo výpary z kuchyně. Neumisťujte ji v blízkosti radiátorů nebo oken. Klec byste proto měli ideálně postavit na suché světlé místo v rohu nebo u zdi.
Klec by měla být dostatečně veliká na to, aby v ní mohla andulka roztáhnout svá křídla a pohodlně se proletět. Andulka ráda šplhá, brousí si drápky a zobák. Pro tyto činnosti je vhodná nějaká přírodní větvička, ideálně z ovocného chemicky neošetřeného stromu.
Kromě bidýlek můžete klec vybavit taky dalšími doplňky, které budou andulky zbožňovat. Na pití jim pořiďte pítko, na zrní zase krmítko. Andulky se rádi koupou, takže ocení i malou vaničku. Můžete je taky čas od času osvěžit vlažnou vodou z rozprašovače na květiny. Andulky mají veselou a hravou povahu, milují proto v kleci různé žebříky, zrcátka, kruhy apod.
Všechny tyto doplňky pořizujte výhradně ve vybraných prodejnách, které se specializují na prodej výrobků pro zvířata. Mějte na paměti, že do klece by neměly patřit věci z umělé hmoty stejně tak jako doplňky obsahující malé části. Mohly by být pro papoušky nebezpečné. Pokud chcete, aby andulky měly mladé, pořiďte jim dřevěnou budku, do které budou klást vajíčka.
Andulky můžete chovat i ve venkovní voliéře. Jsou velice přizpůsobivé, snesou teploty až do - 10 °C. Také u voliéry dbejte na to, aby se v ní nedržela vlhkost, nestála v průvanu nebo na prudkém slunci. Venkovní voliéra by měla mít i dřevěnou budku, do které se budou andulky schovávat a ve kterých budou i hnízdit.
Pořiďte jim také dostatečně velká bidýlka, na kterých budou andulky sedět a své nožky si budou schovávat do peří, aby si je zahřály a předešly tak omrzlinám. Dno klece by mělo obsahovat slabou vrstvu písku kvůli hygieně. Také pomáhá papouškům rozmělnit a strávit zrní. Můžete ho taky vyložit starými novinami, které je důležité obden měnit.
Strava pro andulky
Mezi nejvhodnější stravu patří klasické směsi zrní, které seženete ve zverimexech nebo jiných specializovaných prodejnách pro zvířata. Mají vyvážený poměr vitamínů, minerálů a dalších důležitých složek. Můžete však andulky odměnit i dalšími dobrotami. Jednou týdně jim můžete naservírovat uvařený žloutek smíchaný s půl lžičkou tvarohu.
Mají rády jablko, pomeranč, mrkev, salát, petržel, cukety, broskev, banán, pampeliškové listy, bazalku a spoustu jiných dobrot. Do klece umístěte také klas senegalského prosa, ze kterého budou andulky vyzobávat zrníčka.
Další nezbytnou součástí stravy musí být sépiová kost, která je jejich zdrojem vápníku. Slouží také k obrušování zobáku. Andulka by měla mít taky mističku s vodou, kterou je třeba měnit každý den. Druhá miska by měla obsahovat jemný písek nebo grit, který jim pomáhá trávit zrní.
Naopak jim nedávejte máslo, smetanu, sýry, kapustu, syrové brambory apod. Ujistěte se, že všechny potraviny, které jim dáte, jsou dobře umyté a nejsou chemicky ošetřené. Ať už si pořídíte jakkoliv barevnou andulku, dvě nebo více, starejte se o ní láskyplně a trpělivě. Vaši snahu ocení a odmění vás veselou povahou a roztomilým prozpěvováním.
Pro Dudlu napsala: Veronika Kavanová