Domácí vajíčka jsou v poslední době velkým hitem. Mnoho lidí, kteří mají zahradu, se tak čím dál častěji uchylují k chování slepic. Lidé tak ve velkém chovají slepice nejen pro vajíčka, ale i pro radost. K tomuto rozhodnutí mnoho z nich dospělo především z důvodu neustálého zdražování potravin, vajec nevyjímaje. Nehledě na to, že po domácích vajíčkách je i velká poptávka, mnoho lidí to tak bere jako určitou formu přivýdělku, a proto se rozhodli slepice chovat.
Jak chovat slepice? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Jak takové slepice chovat? Slepice potřebují dostatečně velký výběh. Ideálně je co největší, i když samozřejmě to mnohdy nejde jinak. Poté nezbývá než jim dopřát alespoň nějaký výběh. Ten by měl být zastíněný stromy, a to z toho důvodu, aby se na slepice nedostali dravci.
Nezapomeňte také na oplocení výběhu, jinak se musíte smířit s tím, že budete mít po celé zahradě slepičince, což není zrovna dvakrát příjemné. Velikost výběhu pak záleží na počtu chovaných slepic. Na 2 slepice počítejte s rozlohou přibližně 4 m2.
A jak je to s výškou oplocení?
To není nutné nějak vysoké, obzvláště pokud se rozhodnete slepicím přistřihnout jedno křídlo, a to z toho důvodu, aby nemohly létat.
Kromě výběhu budete potřebovat také kurník, nejčastěji je vyrobený ze dřeva, do kterého umístíte hnízda určená pro snášení vajec. Můžete se také setkat s kurníkem vyrobeným z recyklovaného plastu. Do kurníku se slepice také mohou ukrýt, pokud se budou cítit ohroženy nebo v případě nepříznivého počasí.
A jakou zvolit velikost kurníku?
Pro 4 slepice vám postačí přibližně 1 m2. Krmivo pro slepice umísťujte ideálně do kurníku, a to především z důvodu nevítaných návštěvníků, které by mohlo krmení nalákat do výběhu. Dobrou volbou jsou speciálně nakombinované krmné směsi, problém nejsou ani zbytky jídla. Doplňkem je pak zelené krmivo, tráva, která zajistí sytější barvu žloutku.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková