Pořídili jste si domů štěňátko a zajímá vás, za jak dlouho vám vyroste v dospělého a urostlého psa? V tomto ohledu samozřejmě záleží i na konkrétním plemeni, a především na velikosti daného plemene. Menší plemena tedy dorůstají do finální podoby dříve, u větších plemen to může být klidně až kolem 18 měsíců věku, kdy pes přestane růst.
(Zdroj fotky: Freepik.com)
Období, kdy je pejsek považován za štěně, trvá přibližně do 6. – 7. měsíce věku. Toto štěněcí období je pak rozděleno do několika fází. První je fáze vegetativní, kdy se štěně orientuje pouze pomocí hmatu a čichu a je ještě slepé, trvá první 2 týdny života. Poté nastává tzv. přechodné období a poté následuje fáze vtiskávání, která probíhá kolem 3. – 7. týdne věku.
V této době se štěně seznamuje se svým okolím a socializuje se. Nastává tedy fáze socializační. Kolem čtvrtého měsíce věku pak štěně vstupuje do fáze sociálního uspořádání, kdy si buduje své postavení ve smečce a začíná se pomalu ale jistě projevovat jeho temperament.
Kolem 5. – 6. měsíce věku si štěně zvyká na svoji pozici a buduje si pevnou vazbu na svého páníčka. Poté už následuje fáze puberty, kdy nastupuje aktivita pohlavních orgánů a ze štěněte se stává pes. U fen se pak toto období začíná projevovat tzv. háráním a u pejsků zase tím, že při močení zvedají nohu nahoru.
A jak je to s dosažením dospělosti u různě velkých plemen? Rozdíly mezi rasami menších a větších plemen jsou opravdu velké. Psi, které jsou extrémně malých plemen jako například yorkšíři (zde si můžete přečíst, jak krmit štěně yorkšíra) nebo čivavy mohou dorůst do dospělosti již někdy kolem 8. měsíce života. Střední plemena například labradoři nebo němečtí ovčáci pak přestávají růst někdy v období kolem 12. – 15. měsíce. Obří plemena jako jsou dogy se pak dají považovat za opravdu dospělá třeba až kolem 2 let věku, výjimečně tomu pak může být i až ve věku kolem 3 let.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková