Pořídili jste si domů pejska a nevíte, jak řešit dorůstající drápky a jak často a čím je stříhat? Bojíte se toho? S tímto návodem to hravě zvládnete levou zadní. Zjistěte, jak ostříhat psovi drápky, tak aby vše proběhlo hladce a bezbolestně.
(Zdroj fotky: Freepik.com)
Kdy je ten správný čas na ostříhání psích drápků a proč tento úkon zbytečně neodkládat? Pokud běhá váš čtyřnohý mazlíček po podlaze a slyšíte typický zvuk klepajících drápků o podlahu, pak je ten nejvyšší čas se do toho pustit. V opačném případě by mohlo docházet k tomu, že by drápky byly zatlačovány zpět do nehtového lůžka, což by bylo pro pejska velmi důležité. A právě z toho důvodu je pravidelné stříhání velmi důležité.
Je důležité vědět, že pod drápky se nachází nehtové lůžko, u kterého dochází k poměrně rychlému prokrvování. V případě neopatrnosti tak může dojít k jeho poranění. A proto je žádoucí postupovat velmi jemně a opatrně. Čím nejlépe psí drápky ostříháte? Ideální volbou jsou tzv. gilotinové kleště, které drápek jemně a čistě ustřihnou tak, aby nedošlo k drcení rohoviny.
Nutno podotknout, že stříhání světlých drápků je jednodušší než těch černých. U nich totiž není příliš snadné odhadnout, kam až je můžete ostříhat. A jak začít? Abyste měli k drápkům co nejlepší přístup, je vhodné si pejska postavit na stůl. Vhodné je také pejska uklidnit.
Následně chyťte tlapku pejska do ruky a důkladně si prohlédněte, kde je nehtové lůžko. Poté si vezměte speciální kleštičky na stříhání drápků a ustřihněte u každého malý kousek tak, aby to nebylo příliš blízko u nehtového lůžka. Poté, co všechny drápky ostříháte, je můžete ještě ošetřit vazelínou.
Pro psy není stříhání drápků bolestivé, ale může to být nepříjemné. Pokud pejsek příliš nespolupracuje nebo se bojí, můžete ho za každý úspěšně ustřižený drápek odměnit drobným pamlskem.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková