Bylinky v těhotenství a po porodu?
Odnepaměti se k léčbě různých neduhů užívala léčivá moc bylin a nejinak je tomu i dnes. Tento článek bude věnován nejen bylinkám, které se užívají v těhotenství a po porodu, ale také tomu, jak je vhodné k nim přistupovat a jak a kdy je používat.
Bylinky v těhotenství (Zdroj: Freepik.com)
Bylinky v těhotenství a po porodu?
V první řadě je nutné mít na paměti, že bylinky nejsou jen dobrým pomocníkem, ale mohou také uškodit. Každá bylinka obsahuje jiné léčivé látky, užívá se na něco jiného, a obzvlášť v těhotenství je třeba si dávat pozor na to, jakou bylinku užíváte. Některé rostliny mohou způsobit dokonce potrat či vést k předčasnému porodu.
Proto než se rozhodnete užívat nějakou bylinku, vždy se raději poraďte s porodní asistentkou nebo lékařem. Níže vám představím několik bylin, které mají blahodárné a léčebné účinky při různých potížích a můžete je bezpečně používat v těhotenství i po porodu.
Obecně o bylinkách
Nejčastěji se léčivé bylinky užívají ve formě čajů a odvarů (koupele, oplachy, napářky). Zpracovávají se buď čerstvé nebo sušené. Čerstvé bylinky obsahují méně účinných látek a proto se jich užívá k přípravě čajů a odvarů větší množství.
Sušené bylinky mají naopak vyšší koncentraci léčivých látek, proto jich stačí méně a také po nich můžete sáhnout kdykoli. Dávkování bylinných směsí je nejčastěji jedna polévková lžíce na jeden šálek vody, zalít vroucí vodou, přikrýt a nechat louhovat po dobu deseti minut, scedit a popíjet nálev vlažný a po malých doušcích.
Bylinky vhodné v těhotenství
Vhodnou rostlinou, která se doporučuje před porodem i po něm, je list maliníku. Připravuje se z něj čaj, který je vhodný pít nejdříve od ukončeného 34. - 36.týdne těhotenství. Působí příznivě na hladké svalstvo dělohy, pomáhá připravit porodní cesty k porodu, je - li to nutné, a napomáhá hladkému průběhu porodu.
Po porodu zase podporuje zavinování dělohy. K maliníku můžete také ve stejném množství přidat do bylinné směsi listy jahodníku, ostružiníku a kopřivy. Kopřiva navíc obsahuje železo, kterého má většina těhotných žen nedostatek. Do čaje je pak dobré kápnout trochu citronu, protože vitamin C, který je v něm obsažen, usnadňuje vstřebávání železa.
Bylinky po porodu
Pomocníkem po porodu jsou různé bylinky a bylinné směsi podporující zavinování dělohy, ulevující od bolestivého stahování dělohy, usnadňující odchod očistek a také směsí, které harmonizují duši a zlepšují náladu nebo pomáhají k tvorbě mateřského mléka. Při potížích se zavinováním dělohy po porodu se nejčastěji užívá již zmíněný list maliníku nebo kontryhel, dále nať sedmikrásky, meduňka, třezalka tečkovaná a řebříček.
Pokud je žena po větší krevní ztrátě při porodu, je dobré pít odvar ze směsi pastuší tobolky, kopřivy, řebříčku, meduňky či třezalky tečkované. Pokud ženu trápí bolestivé zavinování dělohy po porodu, doporučuje se čaj z kontryhelu, sedmikrásky a především mochny husí, která uvolňuje křeče hladké svaloviny. Kontryhel se užívá mimo jiné i při bolestivé a silné menstruaci.
Bylinky na podporu kojení
Rychlejší nástup laktace a dostatečnou tvorbu mateřského mléka můžeme kromě kontaktu kůže na kůži podpořit také vhodnými bylinkami, v tomto případě výborně poslouží pískavice řecké seno, moringa, případně ve směsi s fenyklem a jestřabinou lékařskou.
Bylinky na chmurnou náladu
Přepadne-li vás po porodu chmurná nálada nebo poporodní blues, i zde můžou bylinky pomoci. Vyzkoušet můžete směs z meduňky, třezalky tečkované či heřmánku.
Na závěr bych ráda přidala malou osobní radu, jak a kdy bylinky užívat. Spousta lidí sahá po léčivých bylinkách nejen v době nemoci, ale také preventivně, což nemusí být vždy správně. Stejně je tomu i v těhotenství - internet je plný nejrůznějších článků o bylinkách, které by žena měla v tom či onom období těhotenství v každém případě užívat a bez kterých by to snad ani nešlo.
Takové informace se na nastávající maminky valí ze všech stran a mohou navodit mylný dojem, že bylinky jsou něco jako nutný doplněk stravy, bez kterého nebudete mít bezproblémové těhotenství nebo hladký porod. To ale není pravda.
Zdravá žena se zdravým tělem a fyziologickým těhotenství nepotřebuje nic než zdravý životní styl.
Léčivé rostliny stále obsahují léčivé látky, mnohdy velice silné, jsou to defacto léky a tak by se s nimi mělo i zacházet - to znamená uvážlivě. Stejně, jako to platí o lécích, ani bylinky by se neměly užívat, není - li k tomu opodstatněný důvod. Já za sebe radím nepřehánět to s bylinkami.
Každá žena je navíc jiná a proto neplatí, že ta či ona bylinka plošně pomáhá každé ženě bez rozdílu. Pokud už se ale objeví nějaký neduh, je dobré užívat bylinky jako první volbu. Pamatujte však, že ne na všechno budou bylinky stačit, někdy je přece jen potřeba přistoupit ke klasické medicínské léčbě.
Andrea Bělohradská, maminka a porodní asistentka | Editace: Andrea Bělohradská