Cestování v těhotenství
Cestování v těhotenství je velké téma samo o sobě. Mnoho žen je zvyklých cestovat a jen nerady se své záliby vzdávají. Některé nastávající maminky si delší cesty či dovolenou v zahraničí raději odpustí, jiné podnikají cesty i v pokročilém těhotenství. Faktem je, že těhotenství není nemoc, přesto je však dobré být opatrná, zvlášť jedná-li se například o rizikové těhotenství.
Cestování autem v těhotenství (Zdroj fotky: Freepik.com)
Co je bezpečné a na co si dát při cestování v těhotenství pozor?
Ideální čas pro cestování
Všude možně se dočtete, že ideálním časem pro cestování je druhý trimestr, tedy období přibližně od 12.týdne těhotenství do 28.týdne. Svým způsobem ano, protože druhý trimestr těhotenství bývá pro těhotné ženy tím nejpříjemnějším obdobím – poleví počáteční nevolnosti a zvracení, únava také většinou ustoupí a bříško zároveň ještě není tak velké a neomezuje nijak v pohybu a aktivitách.
Přesto je však rozhodnutí k cestování velmi individuální, mnoho žen netrpí v těhotenství žádnými potížemi, je tedy na každé ženě, zda a za jakých podmínek bude cestovat. Těhotenství není nemoc, cestování tak závisí na zdravém úsudku a fyzických možnostech každé ženy, případně na konzultaci s lékařem či porodní asistentkou.
Výběr destinace
Vzhledem k tomu, že těhotenství je křehké období, přece jen žena v sobě nosí miminko, je vhodné přizpůsobit tomu výběr destinace, kde chcete strávit dovolenou. Doporučuji vyhnout se jakýmkoli zemím, kde je nižší úroveň hygieny a hrozí přenos nějaké choroby. K tomu se vážou i určitá očkování, která jsou pro cesty do některých dalekých zemí potřebná – ne všechny vakcíny jsou totiž vhodné v těhotenství.
I přes jistá omezení je ale stále z čeho vybírat – můžete se vydat prakticky kamkoli, kde je dostupná lékařská péče a vysoká úroveň hygieny a služeb. Cesty po Čechách asi ani netřeba zmiňovat, ty mají samozřejmě zelenou. Zvažte také, jak dlouhou cestu jste ochotná absolvovat a bude pro vás snesitelná, a také způsob dopravy – můžete bez obav cestovat autem, autobusem, vlakem a do konce druhého trimestru i letadlem (vysvětlím níže).
Cestování autem je asi nejlepší volbou, protože na rozdíl od autobusové dopravy si můžete plánovat přestávky podle svých vlastních potřeb. Cestování letadlem je pak vhodné v případě, že autem se na zvolené místo nedostanete nebo je to příliš daleko.
Cestovní pojištění
Stejně jako při každém cestování do zahraniční, i v těhotenství je dobré zařídit si cestovní pojištění pro případ potřeby. To pokryje všechny neočekávané události a těhotná žena obvykle platí stejnou částku jako kdyby těhotná nebyla.
Cestování letadlem v těhotenství
Horkou otázkou je to, zda je bezpečné v těhotenství létat letadlem, případně jak dlouho. Odpověď je taková, že létání je obecně omezeno na první dva trimestry těhotenství, tedy zhruba do konce 27.týdne, s lékařským potvrzením pak až do 34.týdne.
Při výběru dovolené se ale vždy předem informujte, jaké podmínky má konkrétní aerolinka ohledně přepravy těhotných. Jak už bylo zmíněno, některé aerolinie vyžadují od určitého týdne těhotenství potvrzení od gynekologa, že můžete letět, některé dokonce ženy ve vyšším stupni těhotenství nepustí na palubu vůbec. Podmínky se mohou lišit, proto je dobré se na to předem připravit.
Létání je pak bezpečné pro všechny ženy, jejichž těhotenství probíhá fyziologicky, netrpí vysokým tlakem ani jinými potížemi. Preventivně je však vhodné si na dobu letu navléci kompresní punčochy, aby se zlepšilo prokrvení dolních končetin a zamezilo se případnému vzniku trombů (krevních sraženin).
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská