Co je přenášení?

Za donošené těhotenství se považuje těhotenství od ukončeného 38. týdne do konce 42. týdne. Ve chvíli, kdy překročíte 40. týden těhotenství, jde o takzvané prodloužené těhotenství nebo také potermínovou graviditu. O pravém přenášení hovoříme až v případě, že k porodu nedojde do ukončeného 42. týdne těhotenství.  Jaká jsou rizika těhotenství po onom magickém termínu pro dítě a jaké jsou možnosti?

co-je-prenaseni

Přenášení po termínu porodu?

Nejen současné moderní porodnictví, ale také společnost obecně je velmi zaměřená na termín porodu coby jeden konkrétní den a každý den těhotenství navíc už je vnímán jako důvod k obavám a ke zvýšenému dohledu nad těhotnou ženou a plodem v děloze. Jsou ale tyto obavy skutečně na místě?

Realita je taková, že v den termínu porodu určeném lékařem se rodí asi jen 4 až 5% dětí. Velmi malé číslo, že? Správně vypočítat termín porodu je totiž velmi složité, možná dokonce nemožné, protože nikdy nemůže být přesné na den. Přesný den, kdy došlo k oplodnění, je možné určit pouze tehdy, pokud žena přesně ví, kdy měla v měsíc početí ovulaci, což ale může vědět jedině v případě, že provozuje symptotermální metodu k rozpoznání jednotlivých fází menstruačního cyklu anebo pokud podstoupila folikulometrii (ultrazvukové stanovení dne ovulace).

detske-zbozi

I přesto, že žena přesně zná den, kdy došlo k pohlavnímu styku s partnerem, může být ve výpočtu odchylka, protože ženské vajíčko je schopné oplodnění zhruba po dobu 12 až 18 hodin, zatímco spermie přežijí i několik dní.

Nejčastějším způsobem, jak vypočítat termín porodu, je výpočet podle dne poslední menstruace, i v tomto případě však může být rozdíl v rozpětí až 3 týdnů, protože každá žena má trochu jiný cyklus, různé odchylky v něm apod. Velký vliv na výsledný termín porodu má to, zda je menstruační cyklus pravidelný, zda je delší či kratší nebo zda žena například kojí.

detske-obleceni

Vyvolávat porod nebo ne?

Naše společnost je velmi zaměřená na to vše měřit a kontrolovat. Pravdou ale je, že přírodu není možné měřit a každá žena je jiná. Proč by měly být všechny ženy těhotné stejně dlouho? Těhotenství je přirozený stav a porod je dynamický proces, který začne teprve chvíli, kdy miminko i ženské tělo dozrají. Jakékoli vnější zásahy do tohoto procesu mohou vše jen zkomplikovat, což ostatně ukazuje i skutečnost, že velmi vysoké procento vyvolávaných porodů je ukončeno císařským řezem.

Pokud tedy i vás minul termín porodu a nevíte, jak se máte rozhodnout, zda vyčkat na přirozený začátek porodu nebo nastoupit k vyvolávání, moje rada zní tak, že byste měla poslouchat své tělo, svou intuici a především si zjistit relevantní a vědou podložené informace o tom, jaká jsou rizika a přínosy vyvolávání porodu. Pamatujte ale, že poslední slovo, máte vždy jen a pouze vy. Ne lékař, ne porodní asistentka, ne kdokoli z rodiny. Pouze vy.

Žádné rozhodnutí by nemělo být činěno ze strachu nebo pod nátlakem, ať už zdravotnického personálu nebo někoho z blízkých. Příroda není hloupá a ženské tělo umí rodit. Po 40. týdnu těhotenství se navíc chodí na kontroly do poradny častěji, zhruba dvakrát až třikrát týdně, proto není důvod k obavám.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: