Co je to hlenová zátka?
Když se řekne hlenová zátka, možná si představíte jakýsi „špunt“ tvořený z hlenu a svým způsobem nebudete tak úplně daleko od pravdy. Hlenová zátka je totiž hustý hlen, který se nachází v ženském děložním hrdle a nepropustně ho uzavírá, čímž chrání dělohu s plodem před vstupem různých patogenních mikroorganismů. Hlenová zátka obsahuje antimikrobiální látky, které tvoří nepříznivé podmínky pro škodlivé bakterie, a také imunoglobuliny.
Jak hlenová zátka vzniká?
V děložním čípku se přirozeně nachází žlázky produkující hlen, který se během menstruačního cyklu značně proměňuje, a to v závislosti na jednotlivých fázích, kdy se mění jeho hustota i barva.
Hlen je za normálních okolností čirý, lepkavý a hustý, v době ovulace je pak hojnější než v jiných částech cyklu a zároveň mnohem řidší a prostupnější, čímž napomáhá vstupu spermií směrem do dělohy. Když dojde k oplodnění vajíčka spermií a uhnízdění zárodku v děloze, žlázky v děložním hrdle se zvětší a začnou produkovat velice hustý a nepropustný hlen, který hrdlo dá se říci „zašpuntuje“ a po celou dobu těhotenství bude bránit vstupu bakterií do dělohy.
Jak hlenová zátka vypadá?
Hlenová zátka je jakýsi chuchvalec velmi hustého hlenu, který má gelovitou až rosolovitou konzistenci. Bývá krémově bílý až narůžovělý (od malé příměsi krve z kapilár v děložním hrdle), může mít ale také nahnědlé či béžové zabarvení.
Odchod hlenové zátky
K odchodu hlenové zátky z děložního hrdla dochází obvykle postupně a hlenu může být i poměrně velké množství. Není však vůbec důvod se znepokojovat, je to naprosto přirozený proces, který je jedním z prvních signálů blížícího se porodu.
Postupné uvolňování a následné odtékání hlenové zátky je způsobeno změnami na děložním čípku, který se pomalu připravuje k porodu, tedy roztahuje se a zkracuje. Není možné určit, kdy od odchodu hlenové zátky porod skutečně začne, pokud začne hlenová zátka odtékat, do porodu může zbývat ještě několik dnů a klidně i dva týdny.
Není nijak neobvyklé, když žena odchod hlenové zátky vůbec nepostřehne, protože hlenová zátka může odejít klidně až během samotného porodu. A není ani neobvyklé, že hlenová zátka odejde najednou, což ženy obvykle vnímají jako náhlý „výron“ hlenu, který mohou zpočátku i mylně považovat za plodovou vodu. Hlenová zátka se ale od plodové vody liší svou konzistencí, protože hlen sekret je velmi hustý a vazký. Plodová voda je mnohem tekutější, čirá a má lehce nasládlou vůni.
Jak poznat počínající porod?
Odchod hlenové zátky před porodem mohou následovat po nějaké chvíli i kontrakce - pokud nabývají na síle a stávají se pravidelnými, je dost možné, že už začíná porod. Stejně tak ale může jít i o takzvané poslíčky, tedy předzvěstné stahy, které ohlašují, že se porod blíží, ale ještě se o porod nejedná.
Poslíčky od pravých kontrakcí poznáte tak, že při pobytu v teplé vaně či sprše zcela vymizí. Pokud by porod opravdu začínal, kontrakce by nevymizely, ale prohloubily se. Po odchodu hlenové zátky se pak můžete i nadále koupat ve vaně.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská