Falešně negativní těhotenský test?
Snažíte se s partnerem o miminko, menstruace se už o několik dnů opozdila a těhotenský test stále ne a ne ukázat ony pověstné dvě čárky značící pozitivní výsledek? Ještě nemusíte hned smutnit, někdy se totiž může stát, že těhotenský test vyjde falešně negativní. Kdy je tento nesprávný výsledek pravděpodobný a čím vším může být těhotenský test ovlivněn?
Detekce těhotenského hormonu
Všechny volně dostupné těhotenské testy určené k testování moči fungují na principu detekce přítomnosti těhotenského hormonu hCG (lidského choriového gonadotropinu). Ten se začne produkovat ve chvíli, kdy se oplodněné vajíčko uhnízdí v děložní sliznici.
Citlivost moderních těhotenských testů je dnes už poměrně vysoká, většina z nich je schopna zachytit počínající těhotenství již ve chvíli, kdy je hladina hCG v krvi (a tedy i v moči) pouhých 10 mIU/ml (tedy 10 milionů mezinárodních jednotek na jeden mililitr). Mnohé z testů pak slibují pozitivní výsledek již v den očekávané menstruace nebo dokonce několik dnů před ní. Přesto všechno může těhotenský test vyjít negativní, ačkoli těhotná jste.
Kdy může vyjít falešně negativní těhotenský test?
Zde jsou důvody, proč je může být výsledek těhotenského testu falešně negativní:
- Opožděná ovulace
K ovulaci neboli uvolnění zralého vajíčka z vaječníku obvykle dochází okolo 14.dne menstruačního cyklu (ten se počítá od 1.dne poslední menstruace), tedy v případě, že cyklus trvá 28 dnů a je pravidelný. Není ovšem vůbec neobvyklé, že nastane odchylka a k ovulaci dojde později, nezřídka dokonce i těsně před termínem očekávané menstruace.
Důvody mohou být různé, nejčastěji za tím ale stojí hormonální výkyv, který se sám upraví. Pokud tedy k ovulaci dojde později, pak i k uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze dojde později, což může způsobit, že i několik dnů po vynechání menstruace vyjde těhotenský test jako negativní. Pokud se tak stane, vyčkejte ještě alespoň týden a test znovu opakujte. - Příliš časné provedení testu
Vůbec nejčastějším důvodem, proč jsou výsledky těhotenského testu falešně negativní, je pokud je proveden moc brzy. Některé nedočkavé ženy si těhotenský test dělají ještě před termínem menstruace anebo v prvních dnech po jejím vynechání. Někdy ale může být hladina hCG ještě příliš nízká na to, aby byl test vypovídající (například pokud ovulace proběhla později), je proto vhodné s jeho provedením počkat alespoň týden, nejlépe dva od opoždění menstruace. - Nesprávné provedení testu
Falešně negativní výsledek může být způsoben také tím, pokud byl těhotenský test proveden nesprávně. Nejčastější chybou je testování později během dne a po vypití většího množství tekutin, kdy je moč zředěná a tudíž hůře testovatelná. Na většině těhotenských testů se sice píše, že je možné je provést kdykoli během dne, stále ale platí, že nejvhodnější je testovat první ranní moč hned po probuzení, tehdy je totiž moč nejvíce koncentrovaná a hladina hCG nejvyšší. - Vadný test
Ano, i to se může stát – v lékárně zakoupíte vadný kus těhotenského testu a nemáte šanci to poznat. Je proto vždy lepší kupovat si více kusů a otestovat se raději několikrát za sebou. Falešně negativní výsledek pak může přinést ale i test, který je prošlý, vždy proto kupujte nový test. - Mimoděložní těhotenství
Falešně negativní výsledek může těhotenský test ukázat ale také z jiného, závažnějšího důvodu, jakým je například mimoděložní těhotenství. Jedná se o stav, kdy se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo dělohu, nejčastěji to bývá ve vejcovodu. Je to vážná situace, která si vyžaduje urgentní lékařský zásah, protože ohrožuje ženu na životě.
Při mimoděložním těhotenství bývá hladina hCG velmi nízká a stoupá mnohem pomaleji než u klasické fyziologické gravidity, proto se na těhotenském testu nemusí projevit. Pokud se tedy menstruace stále ne a ne dostavit, případně se přidají ještě například bolesti v podbřišku (obvykle orientované na jednu stranu) a jiné nepříjemnosti, raději co nejdříve vyhledejte svého gynekologa.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská