Inkontinence neboli samovolný únik moči, to je delikátní problém, o kterém většina lidí mluví jen velmi nerada. Inkontinence je obecně dávána do spojitosti spíše se staršími lidmi, zdaleka však nepostihuje jen seniory, ale také například těhotné ženy. A není to vůbec nic neobvyklého, protože zkušenost s inkontinencí v těhotenství má až 50% všech nastávajících maminek.
Jak řešit inkontinenci v těhotenství? (Zdroj fotky: https://www.freepik.com/)
Co je to inkontinence
Jak jistě víte a jak jsem zmiňovala v úvodu článku, inkontinence je stav, kdy dochází k samovolnému a nekontrolovatelnému úniku moče. Moč přitom může unikat jen po kapkách, ale také může dojít ke kompletnímu vyprázdnění močového měchýře, záleží na závažnosti inkontinence.
Existují dva druhy inkontinence – stresová a urgentní. Těhotných žen se týká nejčastěji první varianta, tedy inkontinence stresová. Inkontinence může po porodu sama zmizet a už k ní vůbec docházet nemusí, ale může také přetrvávat a pak bude nutné ji dále řešit.
- Stresová inkontinence - Nejčastější typ inkontinence, která vzniká v důsledku oslabení svalstva pánevního dna. K úniku moči dochází typicky při náhlém zvýšení nitrobřišního tlaku, například při kýchnutí, smíchu, smrkání, zvednutí těžšího předmětu ze země nebo při běhu či poskočení.
- Urgentní inkontinence - Při tomto typu inkontinence předchází samovolnému úniku moči silné nucení na močení a je potřeba co nejrychleji navštívit toaletu. Močení je také častější a urgentní inkontinence může být doprovodným příznakem například zánětu močových cest. Pokud se tedy objeví navíc pálení až řezání při močení, případně další nepříjemnosti, určitě vyhledejte lékaře.
Příčiny inkontinence v těhotenství
Inkontinence u žen je obecně častější než u mužů a v těhotenství postihuje až polovinu všech nastávajících maminek - je tedy poměrně běžnou záležitostí, byť samozřejmě velmi nepříjemnou a nevítanou. Je typická pro pokročilejší stadium těhotenství, poprvé se objevuje ve druhém trimestru, kdy je už bříško větší a svalový aparát pánevního dna je více zatížen a může být i povolen. Nejtypičtější je pak inkontinence pro ženy několik týdnů před očekávaným termínem porodu.
Nejčastěji za ní stojí:
- hormonální změny
- rostoucí děloha – častější potřeba močit, útlak močového měchýře a močových cest
- oslabené svaly pánevního dna
- předchozí porody
- zánět močových cest a močového měchýře
Vyšší riziko těhotenské inkontinence mají ženy s nadváhou a obezitou a ženy trpící těhotenskou cukrovkou.
Řešení inkontinence v těhotenství
Pokud v těhotenství začnete trpět inkontinencí a případně se k ní přidá navíc častější nucení na močení (tím je myšleno častější než je běžné i na pokročilejší těhotenství) nebo nepříjemné pocity v podbřišku a při močení, určitě navštivte lékaře, aby vyloučil případný zánět močových cest.
Trpíte-li ukázkovým příkladem stresové inkontinence, která se dostavuje jen v určitých situacích jako je kýchnutí či smích a žádné jiné potíže nemáte, pak je nejlepší radou začít posilovat svaly pánevního dna. V tom vám pomohou tzv. Kegelovy cviky, které můžete praktikovat kdykoli během dne – spočívají v zatínání a povolování svalů kolem hráze, což jsou svaly, pomocí nichž například přerušujete proud moči a zadržujete moč.
Vyzkoušet můžete také cviky podle Mojžíšové, které jsou též zaměřené na pánevní dno a mají vynikající výsledky u žen, které trpí stresovou inkontinencí. V posilování pánevního dna je dobré pokračovat i porodu, kdy je pánevní dno přirozeně oslabené a inkontinence může (a nemusí) přetrvávat.
Tipy proti inkontinenci v těhotenství
- pijte dostatečně – omezování tekutin vám s inkontinencí nepomůže a neprospívá vašemu zdraví, koncentrovaná moč navíc více dráždí močový měchýř a močové cesty
- choďte pravidelně močit – choďte na toaletu kdykoli bude příležitost a raději i preventivně
- pravidelně posilujte svaly pánevního dna, nejlépe každý den alespoň zatínejte a povolujte svalstvo hráze
- posilujte s aniballem – tím posílíte pánevní dno a jako bonus připravíte své porodní cesty na hladší porod
- chraňte se před prochladnutím
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská
Pokračujte v čtení blogu:
- Jak vyčistit ucpané WC?
- Jak naučit dítě na nočník?
- Jak postavit kadibudku?
- Jak na pokakávání u dětí?
- Jak na průjem u dětí?