Jak poznat odtok plodové vody?
Odtok plodové vody – pro spoustu lidí jasný signál počínajícího porodu, protože ve filmech přece vždycky začíná porod rozrušeným výkřikem „praskla mi voda!“ Pravdou ovšem je, že spontánním odtokem plodové vody reálně začíná asi jen 10% všech porodů, ostatní porody začínají nástupem děložních kontrakcí, které se časem stávají intenzivnějšími a pravidelnějšími.
Jak poznám odtok plodové vody? (Zdroj fotky: https://www.freepik.com/)
Jak poznat, že vám odtéká plodová voda a k čemu vlastně plodová voda slouží?
Odtok plodové vody na samém začátku
Odtok plodové vody ještě před samotným nástupem kontrakcí tedy není tak standardní, jak jste si možná mysleli, naopak - může (ale samozřejmě nemusí) být takovým malým varovným signálem, že něco není tak, jak by mělo být, protože plodová voda nejčastěji odteče až ke konci I. doby porodní, vzácně se miminko může narodit i v neporušeném vaku blan.
A má to své opodstatnění – vak blan s plodovou vodou chrání miminko nejen během těhotenství, ale také při samotném porodu a sestupu do porodních cest.
Složení a funkce plodové vody
Miminko v děloze je uloženo ve vaku blan, který tvoří dva plodové obaly – amnion (vnitřní plodový obal) a chorion (vnější plodový obal). Uvnitř vaku blan se pak nachází plodová voda (amniotická tekutina) a plod. Plodová voda je tvořena se skládá převážně z moči plodu a ze sekretu z jeho dýchacích cest.
Kromě toho obsahuje živiny, hormony, protilátky proti infekci, chloupky lanuga (prvotnícho ochlupení plodu), odumřelé kožní buňky a mázek z pokožky miminka. Plodová voda je čirá a ke konci těhotenství se množství plodové vody pohybuje okolo 500ml až 1000ml.
Plodová voda:
- chrání miminko v děloze před ranami a otřesy
- pomáhá udržovat miminko v teple, udržuje stejnou teplotu prostředí v děloze
- zabraňuje vniknutí choroboplodných mikroorganismů do dělohy a tím chrání miminko před infekcí
- chrání pupečník (pupeční šňůru) před stlačením
- při porodu zvlhčuje porodní cesty a neporušený vak blan během porodu chrání hlavičku miminka před přílišným tlakem porodních cest a zajišťuje postupný průchod porodními cestami
Jak poznat odtok plodové vody?
Plodová voda může začít odtékat buď ve větším množství, kdy vám začne stékat až na stehna utvoří pod vámi mokrý flek, anebo velmi pozvolna, kdy jen nepatrně odkapává. V prvním případě je rozpoznání plodové vody snadné, při pozvolném odtoku vody už to bude složitější, protože nemusí být hned jasné, zda se jedná o vodu, malý únik moči nebo třeba hlenovou zátku.
Hlenová zátka odchází obvykle několik dnů před začátkem porodu a někdy jí může být poměrně hodně a žena se může mylně domnívat, že jí začíná odtékat plodová voda. Plodovou vodu od hlenové zátky však poznáte podle toho, že má jinou konzistenci, je hustější a má bělavé až narůžovělé zabarvení. Plodová voda je naproti tomu čirá nebo též lehce narůžovělá.
V každém případě nejste-li si jistá, co že to z vás vlastně odtéká a máte podezření, že se jedná o plodovou vodu, vezměte si vložku a vyčkejte zhruba hodinu až dvě. Pokud bude vložka nasáklá, pravděpodobně se skutečně jedná o vodu. Pokud by vaše pochybnosti přetrvávaly, neváhejte navštívit svého gynekologa anebo vámi vybranou porodnici, kde pomocí jednoduchého testu Temešváryho roztokem zjistí, zda se skutečně jedná o plodovou vodu či nikoli. Temešváryho roztok se nakape na vložku a v případě, že zmodrá, pak je to skutečně plodová voda a v porodnici si vás už nechají.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská