Sem tam se může objevit žena, která bude tvrdit, že v těhotenství menstruovala nebo alespoň na počátku, tudíž nepoznala, že je těhotná. Hned na úvod bych ale ráda řekla, že v těhotenství není možné menstruovat. Pokud se stane, že se z nějakého důvodu v období kolem očekávané menstruace objeví nějaký druh krvácení, ve skutečnosti se nejedná o krvácení menstruační, ale jeho původ je třeba hledat někde jinde.
Menstruace v začátku těhotenství (Zdroj fotky: Freepik.com)
Důvody krvácení či špinění v počátku těhotenství
Zhruba deset až čtrnáct dní po oplození vajíčka může opravdu dojít k slabšímu zakrvácení, častěji spíš ke špinění. I přesto, že ono špinění (popř. krvácení) vychází zhruba na období kolem očekávané menstruace, nejedná se o menstruaci, ale pravděpodobně jde o tzv. implantační krvácení, tedy krvácení, které je způsobeno zanořením oplozeného vajíčka do děložní sliznice a jeho následným uhnízděním.
Při tomto procesu se naruší drobné cévy a může se tak objevit krvácení z pochvy. Častěji se však projeví spíše jako špinění hnědou krví, pokud už se opravdu dá mluvit o krvácení, pak jen velmi slabém. Implantační krvácení trvá většinou jen jeden den, maximálně dva, a může být provázeno slabou bolestí v podbřišku, která může menstruační bolest připomínat.
Pokud žena nepředpokládá, že by mohla být těhotná, skutečně si může myslet, že přišla menstruace, i když to mohlo být dříve či naopak trochu později. Implantační krvácení nebo špinění může zmást především ženy, které mívají slabší a kratší menstruaci, v každém případě se ale nejedná o nic závažného.
Nutno však dodat, že k žádnému špinění ani zakrvácení po implantaci oplodněného vajíčka v děloze dojít vůbec nemusí a většinou ani nedochází. Pokud se objeví jakékoli pochyby, je dobré udělat si těhotenský test, případně navštívit svého gynekologa.
Dalším důvodem, proč se může v prvních týdnech těhotenství vyskytnout krvácení, které žena může mylně považovat za menstruaci, je hormonální nerovnováha, především nedostatečná produkce hormonu zvaného progesteron. To je hormon, který je důležitý pro udržení těhotenství v jeho rané fázi, než se utvoří placenta. Je produkován tzv. žlutým tělískem (corpus luteum), což je drobná žláza s vnitřní sekrecí, která vzniká z folikulu poté, co v něm dozrálo vajíčko a došlo k ovulaci. Produkuje hormon progesteron a estrogen, přičemž právě progesteron je klíčový pro udržení těhotenství.
Pokud v době ovulace nedojde k oplodnění vajíčka spermií, žluté tělísko zaniká, dojde k poklesu hormonů jím produkovaných a následuje menstruace. V opačném případě funguje žluté tělísko nadále zhruba do šestého měsíce těhotenství. Někdy se stane, že produkce progesteronu není dostatečná a může se objevit špinění či slabší krvácení v prvním trimestru těhotenství, což se pak upravuje pomocí léků s obsahem progesteronu, který předepíše gynekolog. Samozřejmě je vhodné se šetřit, odpočívat a eliminovat nadměrnou zátěž.
V některých případech je však špinění a krvácení v začátku těhotenství předzvěstí samovolného potratu, případně příznakem mimoděložního těhotenství. Pokud víte, že jste těhotná a objeví se u vás jakékoli krvácení (i kdyby jen slabé špinění), v každém případě kontaktujte svého gynekologa.
Jak už jsem psala v jednom z předchozích článků (věnovanému krvácení v těhotenství) - nemusí se sice jednat o nic závažného, slabé špinění či drobné zakrvácení se vyskytuje celkem často, ale také se může jednat o potrat či mimoděložní těhotenství. Je tedy lepší nechat se vyšetřit lékařem, který vás minimálně uklidní, pokud by se nic nedělo, nebo se o vás postará dále a bude vás více sledovat.
Andrea Bělohradská, maminka a porodní asistentka | Editace: Andrea Bělohradská