Nejčastější mýty o těhotenství?
Těhotenství je specifické období v životě ženy, a tak není divu, že ho provází celá řada mýtů, které se drží v kurzu i přesto, že nejsou pravdivé a některé z nich mohou být i škodlivé. O jaké mýty jde? Pojďme se na ně podívat.
- Těhotná žena by měla jíst za dva - Spousta lidí si stále myslí, že nastávající maminka by měla jíst tak říkajíc „za dva“, protože už neživí jen sebe, ale také vyvíjející se plod. Tato rada ale není moudrá a může být i škodlivá – přejídání v těhotenství ničemu nepomáhá, naopak může způsobit nepříjemnosti, jako například pálení žáhy, potíže se zažíváním a nadměrné přibírání na váze.
- Nutnost jíst za dva je tedy mýtus, těhotná žena by se měla stravovat především zdravě, to znamená omezit živočišné tuky a sladká jídla a zařadit do svého jídelníčku dostatek ovoce a zeleniny.
- Těhotná žena musí užívat vitaminy - Není pravda, že musí každá těhotná žena užívat vitaminové doplňky, pro správný vývoj plodu bohatě stačí pestrá a vyvážená strava. Pouze v prvních třech měsících těhotenství je kromě zdravé stravy vhodné doplňovat kyselinu listovou (např. ve formě tablet) a později v případě potřeby železo.
- Těhotná žena nesmí užívat žádné léky - Toto je také velmi rozšířený mýtus. Pravda je ale taková, že spousta volně prodejných léků je vhodná k užívání i během těhotenství, přestože na příbalovém letáku stojí, že lék není vhodný pro těhotné a kojící ženy (např. léky s obsahem paracetamolu, nosní spreje, léky na vykašlávání apod.). Ještě předtím, než se rozhodnete nějaký lék užívat, se ale vždy poraďte se svým lékařem, a to i v případě bylinných preparátů a čajů.
- Podle tvaru bříška lze určit pohlaví miminka - Říká se, že když má žena souměrné bříško, určitě čeká chlapečka, a pokud má bříško spíše menší a méně špičaté, bude to zaručeně holčička. To je ovšem také mýtus, podle tvaru těhotenského bříška opravdu není možné určit pohlaví miminka. Stejně tak neplatí ani poučka, že když je žena v těhotenství krásná, má zdravé vlasy a pleť, čeká chlapečka, a je-li tomu naopak, čeká holčičku, která jí takzvaně ubírá krásu.
- Těhotná žena se nesmí oddávat sexu - Naopak! Sex je v těhotenství nejen povolený, ale dokonce žádoucí! Pomáhá totiž připravovat pochvu na porod, vyplavují se při něm hormony lásky a štěstí a dokáže k porodu v době termínu i pomoci. To ale samozřejmě platí v případě, že těhotenství probíhá fyziologicky a nehrozí předčasný porod.
- Těhotná žena nesmí sportovat - Mnoho lidí si myslí, že v těhotenství je lepší se sportovním aktivitám vyvarovat a být co nejvíce v klidu. Těhotenství ovšem není nemoc, proto pokud byla žena zvyklá sportovat i před otěhotněním, může pokračovat i nadále, samozřejmě ale s ohledem na svou kondici a stadium těhotenství. Vhodnou fyzickou aktivitou v době těhotenství je třeba plavání, gravidjóga, lehký běh nebo jen obyčejná procházka. Nevhodné jsou pak jakékoli sporty, které představují potenciální riziko zranění – různé míčové hry, bojové sporty, lyžování, jízda na koni a podobně.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská